Huragan ,,GRZEGORZ” przysporzył pracy naszym strażakom

0

Prognozy meteorologiczne otrzymane z IMGW były bardzo precyzyjne – huragan ,,GRZEGORZ’ wkroczy do nas z zachodu rankiem  29 października 2017 r. i będzie przybierał na sile.

Już kilka minut po godzinie 6,00  pierwsze podmuchy wiatru na terenie naszej gminy osiągnęły prędkość 65 km/h (pomiar w Ruszowie) i powaliły kilka drzew. Do akcji wkroczyli strażacy  – ochotnicy  w kilku miejscach jednocześnie.

W miarę rozwoju frontu atmosferycznego napływały kolejne zgłoszenia o powalonych drzewach i konarach na drogi lokalne, gminne i wojewódzkie, tor kolejowy (Okrąglica), budynek gospodarczy i garaż (Węgliniec) oraz zerwanych liniach energetycznych wplątanych w korony drzew i uszkodzonym pokryciu dachu (SP Ruszów).

Nasi strażacy działali również poza terenem Gminy i Miasta Węgliniec gdzie byli zadysponowani przez PSK Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu do pomocy na terenie powiatu tj. Gminie Pieńsk, Zgorzelec oraz mieście Zgorzelec.

W działaniach uczestniczyły 2 zastępy OSP Węgliniec – 10 interwencji (5 poza terenem gminy – Zgorzelec), 2 zastępy OSP Ruszów – 10 interwencji (1 poza terenem  gminy – Gmina Pieńsk) 1 zastęp OSP Czerwona Woda – 9 interwencji (8 poza terenem gminy: Gmina Pieńsk ,Gmina Zgorzelec), 1 zastęp OSP Jagodzin – 5 interwencji (1 poza terenem gminy – Gmina Pieńsk). Łącznie strażacy z naszej gminy uczestniczyli w 34 różnorodnych działaniach ratowniczych związanych z usuwaniem niszczycielskich skutków huraganu. W dniu 29.10.2017 r. na terenie całego Powiatu Zgorzeleckiego strażacy PSP i OSP interweniowali blisko 170 razy.

Janusz Droś – Komendant Gminny OSP

Foto – OSP Węgliniec, Jagodzin, Ruszów

Share.

About Author