Jak działa prasa termotransferowa?

0

Na wstępie warto powiedzieć, że wybrany wzór musimy mieć naniesiony na papier termo transferowy lub wycięty w folii za pomocy plotera tnącego. W przypadku folii konieczne jest usunięcie niezbędnego materiału, aby usunąć część, która będzie niepotrzebna. Warto też pamiętać, że wzór musi być wykonany w odbiciu lustrzanym.

 

Prasa termotransferowa– w jaki sposób się jej używa?

Materiał, na którym chcemy drukować, układamy pod prasą termotransferową. Warunkiem koniecznym jest równe ułożenie tkaniny – nie może być ona pofałdowana. Wyrównujemy wzór na materiale. Gdy mamy już rozłożony materiał i przygotowany wzór, zamykamy prasę. Urządzenie zaciska się mechanicznie, nagrzewa i w warunkach odpowiedniego dociśnięcia przenosi wzór na tkaninę.

Prasa zwykle jest nastawiona na odpowiedni czas, który odpowiada konkretnemu medium. Po upłynięciu czasu urządzenie daje sygnał dźwiękowy, że nadruk jest już gotowy. Warto jednak samodzielnie przeprowadzić próby, zanim przystąpimy do ostatecznej pracy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozmiarów pras termotransferowych. Ich wielkość jest często zdeterminowana powierzchnią tkaniny, na której drukujemy. Jedne mogą służyć do naniesienia małego wzoru na koszulce (ułożonym centralnie), większe zaś są w stanie nanieść wzór na całą powierzchnię koszulki jednocześnie.

 

W jaki sposób wykonuje się wzór, który następnie pojawi się na tkaninie?

W przypadku papieru termotransferowego obraz musi być wykonany w programie graficznym, na przykład w Photoshopie i być w przestrzeni kolorów CMYK, a nie RGB. CMYK oznacza kolory stosowane w drukarkach (C – cyan, M – magenta, Y – yellow i K – black).

Natomiast dla materiałów typu folia wzór wykonuje się w programach do obsługi obiektów wektorowych, na przykład Adobe Illustrator lub Corel Draw. Obraz musi składać się wyłącznie z samych kształtów obiektów, ponieważ obiekty i właściwości takie jak grubość obrysu czy litery nieprzekształcone w krzywe nie są interpretowane przez oprogramowanie obsługujące ploter.

Share.

About Author