Ptasie wesele w punkt

0

W dniu Ptasiego Wesela uszak siwy „Rüpel“ wprowadza się do damskiej wspólnoty w Naszym Zoo.

Nie był to termin wybrany celowo, a raczej opiekunowie zwierząt czekali na pierwszy bezdeszczowy dzień, aby po 6 tygodniach kwarantanny wpuścić nowo przybyłego samca uszaka, do woliery zamieszkiwanej przez dwie samiczki.

Pojęcie „Ptasiego wesela” zdaje się nie jest zwierzętom całkiem obce, gdyż ptaki od razu wykazały wzajemne sobą zainteresowanie. Być może właśnie z tej okazji… Obchodzone 25 stycznia ptasie wesele wywodzi się z przedchrześcijańskich obrzędów, związanych z kultem przodków. Termin święta jest ściśle związany z cyklem przyrody, pod koniec stycznia niektóre gatunki ptaków zaczynają bowiem wić gniazda i składać jaja. Współcześnie ptasie wesele jest obchodzone jako jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kulturalnym Serbołużyczan. W dniu tym dzieci wystawiają w otwartych oknach talerze, które wypełniane są następnie słodyczami oraz specjalnie pieczonymi na ten dzień ciasteczkami w kształcie ptaszków. Słodkości są nagrodą dla dzieci za dokarmianie ptaków w czasie zimy.
Nazwa uszaków pochodzi od pióra które wystaje z tyłu ich głowy na wysokości uszu. Jest to jednak jedynie pióro ozdobne, które nie ma nic wspólnego z narządem słuchu. Uszy uszaków, tak jak i pozostałych ptaków, znajdują się po obu stronach głowy. Nasze Zoo od wielu lat odnosi sukcesy w hodowli uszaków siwych, których ojczyzną są górskie lasy w Azji Centralnej.
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00
Foto: www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Share.

About Author