Obuwie do biegania – jak wybrać najlepsze?

0

Uprawianie sportu pozytywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, lecz również na samopoczucie, dlatego warto nawet w sezonie zimowym systematycznie trenować na świeżym powietrzu bądź na siłowni. Oczywiście nie wystarczą tylko chęci, dobry jakościowo dres, gdyż prawidłowe dobranie obuwia do rodzaju uprawianego sportu ma ogromne znaczenie.

Jakie buty do biegania?

Teoretycznie biegać można w każdym rodzaju obuwia, jednak jeśli taki sport ma sprawiać satysfakcję, należy komfort postawić na pierwszym miejscu. Producentów butów przeznaczonych typowo do uprawiania biegów jest wielu i nie ma tutaj znaczenia czy jest się wieloletnim miłośnikiem, czy dopiero zaczyna się przygodę z bieganiem. Od doboru obuwia należy zacząć. Wybierając buty do biegania, należy zwrócić uwagę na:

  •    Rozmiar stopy Ważne jest, by nie kupować butów idealnie dopasowanych do stopy. Należy pozostawić też miejsce na palce, zwłaszcza jeśli biega się na długie dystanse, wtedy nawet rozmiar większe obuwie nie zaszkodzi. W idealnie dopasowanych butach palce przy długim bieganiu będą przykurczone i niestety powstanie znaczny dyskomfort. Najlepszym sposobem na dobranie rozmiaru będzie kupno o jeden numer większy, niż nosi się na co dzień.
  •    Rodzaj stopy. Ten czynnik niestety często jest pomijany przez amatorów biegania, którzy sądzą, że każda stopa jest identyczna. Otóż nie. Zazwyczaj podczas biegania to pieta pierwsza styka się z podłożem, dlatego większość producentów to właśnie tam umieszcza amortyzujące systemy. Warto jednak sprawdzić to wykonując wodny test w domowych warunkach, bo wbrew pozorom stopa może być panująca, suponująca, neutralna.

Dobór butów do terenu biegania

Wbrew pozorom nie tylko rozmiar obuwia czy kształt stopy ma znaczenie, warto też wziąć pod uwagę przy zakupie obuwia, w jakim terenie biega się najczęściej.

  •    Buty do biegania po twardych nawierzchniach powinny posiadać odpowiednią amortyzację, jak i powinny skutecznie chronić przed kontuzjami. Dobre obuwie biegowe powinno mieć płaski bieżnik i wyczuwalny system amortyzujący. Brak doświadczenia może spowodować zakup nieodpowiednich butów dlatego wcześniej warto zapoznać się z ofertą https://1but.pl/asics, gdzie zarówno doświadczony biegacz, jak i amator znajdzie coś dla siebie.
  •    Buty do biegania po miękkim podłożu. Tutaj sprawdzą się buty trailowe posiadające agresywny bieżnik. Należy jednak pamiętać, iż takie obuwie posiada mniejszą amortyzację niż to przeznaczone do biegania po asfalcie.
  •    Buty do każdej nawierzchni. Owszem można wybrać buty uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w bieganiu po mieście, jak i po lesie, jednak taki rodzaj obuwia sprawdzi się w amatorskim uprawianiu biegów.

Producent obuwia- czy ma znaczenie?

Oczywiście. To, kto wyprodukował obuwie, ma ogromny wpływ zwłaszcza na jakość. Firm oferujących obuwie do biegów dla zaawansowanych, jak i początkujących jest wiele, warto jednak zwrócić uwagę na modele rekomendowane przez znanych sportowców. Sugerowanie się opinią sprzedawcy nie zawsze wyjdzie na dobre, lepiej korzystać z wiarygodnego źródła.

 

Share.

About Author