Opieka nad seniorem

0

Opieka nad seniorem wymaga niekiedy trudniejszej pracy, jak tylko dotrzymywania towarzystwa, zrobienia zakupów i zajęcia mu czasu wolnego. To także ciężki obowiązek, a dobrze wykonany sprawi, że osoba, którą się opiekujemy, będzie czuć się dobrze, będzie mieć wrażenie, że otrzymuje należyty mu szacunek, a my odczujemy wielką satysfakcję z wykonywanego zadania. Dzisiaj porozmawiamy o trudnym temacie, jakim jest właściwa higiena u seniora – niezależnie czy jest to osoba samodzielna czy częściowo niezdolna do wykonywania tak prozaicznie prostych czynności.

Praca dla opiekunek w Niemczech czy innych miejscach najczęściej kojarzy się z miłą atmosferą, z góry znanymi obowiązkami, brakiem „niespodzianek” i sytuacji, na które nie są one przygotowane. Jednak bardzo często, opiekując się całkowicie seniorem, należy pamiętać, że to nie tylko te przyjemne i proste chwile, ale również bardzo odpowiedzialne zadania – pomaganie w poruszaniu się, pilnowanie przyjmowania właściwych leków czy chociażby utrzymanie właściwej higieny, a tym samym zdrowia. Dlaczego jest to aż tak istotne, że poruszamy tutaj ten temat?

Wygoda i czystość na co dzień

Przede wszystkim, pomoc w utrzymaniu właściwej higieny seniora to jego prawo, jak i sam obowiązek opiekunki (jeżeli jest to wymienione w zakresie zadań). Zazwyczaj jest to związane z upewnieniem się, że udaje się taka osoba do łazienki, dopilnowanie, aby mogła skorzystać bez problemu czy zagrożenia z prysznica czy wanny. Niekiedy jednak okazuje się, że seniorzy pod opieką naszych opiekunek, wymagają tylko przypomnienia lub samego przygotowania pomieszczenia do kąpieli. Często seniorzy pod naszą opieką cierpią na różne choroby, w tym demencję. Powoduje ona skołowanie, niekiedy nie pamiętają oni, czy byli już w łazience, aby utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, czy przebrać bieliznę na świeżą. Dlatego jak widać, wykonywanie tego zajęcia nie jest trudne, ale wymaga pilnowania czasu i samej osoby, którą się opiekujemy.

Czyste ubrania i ręczniki

Najczęściej opiekunki, które podejmują pracę przy seniorze mają się upewnić, czy ich podopieczni zawsze mają czyste ubrania, aby zachować maksymalny poziom higieny i czystości. W łazience powinny zawsze być przygotowane świeże ręczniki i trzeba też pamiętać o regularnej zmianie pościeli. Niby oczywistość, ale warto o tym głośno powiedzieć. Seniorzy są ludźmi, którzy zasługują na szacunek, jak i czystość wokół nich, a niestety nie zawsze są w stanie sami sobie to zapewnić. Stąd też, zatrudniane są dla nich opiekunki, które mają pomóc w codzienności, aby ten czas był dla nich prostszy i przyjemniejszy.

Share.

About Author