Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego trafia do Görlitz-Zgorzelca

0

Projekt wakacyjny WORCATION z Görlitz-Zgorzelca organizowany przez stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen otrzymał 8.05.2018 r. w Akwizgranie Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego.

Był on jednym z 320 projektów z całej Europy, zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Parlament Europejski i Fundację Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie. Nagrodę odebrali Artur Meier i Tomasz Tomalik – zeszłoroczni uczestnicy europejskiego projektu historycznego „Worcation” odbywającego się m.in. na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego.  Od 1945 r. teren obozu znajduje się po polskiej stronie miasta Görlitz/Zgorzelec. 9 maja 2018 r. uczestnicy projektu mieli możliwość porozmawiania o projekcie z Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji odebrał nagrodę im. Karola Wielkiego 10 maja 2018 r.

O projekcie

WORCATION to dwutygodniowe międzynarodowe spotkanie młodzieży o charakterze workcampu odbywające się w Europamieście Görlitz-Zgorzelec. Uczestnicy spędzają wspólnie czas, w ciągu dnia biorąc udział w różnych warsztatach. Podczas dwutygodniowego, wakacyjnego spotkania uczestnicy mają nieustanny kontakt ze sobą, co daje im możliwość poznania siebie nawzajem, odmiennego języka oraz wymiany międzykulturowej. Ponadto poznają miejsce – były obóz jeniecki Stalag VIII A – w którym mogą w sposób czynny wspólnie doświadczyć historii Europy, która dotyczy nas wszystkich. Zgodnie z tegoroczną myślą przewodnią „W międzynarodowym towarzystwie o historii Europy“ młodzież, poprzez zrozumienie przeszłości, weźmie aktywny udział w kreatywnym kształtowaniu ich wspólnej przyszłości.

O miejscu:

Nad saksońsko-polską rzeką Nysą, która łączy kraje znajduje się miejsce, w którym podczas wakacji po raz kolejny zgromadzą się młodzi ludzie, aby kształtować przyszłość – teren byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Podczas II wojny światowej przez obóz przeszło 120 tys. jeńców różnych narodowości.  Dzisiaj ten były obóz jeniecki stanowi miejsce pamięci i edukacji dla ludzi z całego świata i znajduje się po polskiej stronie Europamiasta Görlitz-Zgorzelec, polsko-niemieckiego miasta przygranicznego.

Źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

Share.

About Author