Gminny Dzień Strażaka i Jubileusz 70–lecia działalności OSP w Ruszowie

0

W sobotę 26 maja 2018 r. w Ruszowie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka w Gminie Węgliniec oraz jubileuszem 70 – lecia działalności OSP w Ruszowie.

Uroczystość podzielona była na kilka części i rozpoczęła się pod remizą, gdzie licznie zgromadzeni goście, strażacy i mieszkańcy zapoznali się z historią OSP Ruszów oraz odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Burmistrza GiM Węgliniec Stanisława Mikołajczyka. Odsłonięcia dokonali: Burmistrz S. Mikołajczyk i weteran pożarnictwa dh. Henryk Szczepaniak, a poświęcenia dokonał ks. Proboszcz P. Mianowski. (Organizatorem jednostki OSP był ówczesny sołtys Ruszowa druh Andrzej Winnik.

Pierwszym komendantem powstałej jednostki został Józef Walter, który przybył do Ruszowa z Łodzi w której był komendantem Fabrycznej Straży Pożarnej. Pierwszymi mieszkańcami Ruszowa, którzy wstąpili do jednostki byli: Kazimierz Sztuczka, Władysław Pachoński, Jan Mosiński, Piotr Jóźków, Tadeusz Czajkowski, Bronisław Jurczak, Jan Bąk Tadeusz Melkowski, Władysław Rychlewski.

W roku 1959 komendantem zostaje dh Henryk Markiewicz piastując te stanowisko ponad 20 lat. W latach 80. komendantem ochotników zostaje Eugeniusz Kowalczyk. Ze względów zdrowotnych dh Kowalczyk rezygnuje z pracy w zarządzie, a do czasu wybrania nowego komendanta swoje obowiązki przekazuje naczelnikowi dh Ryszardowi Stasiakowi.

W roku 1989 następują wybory zarządu, który obowiązki prezesa powierza dh. Janowi Stępniowi. Na roczną kadencje prezesa w latach 1994-1995 zostaje dh Kazimierz Kuriata.

Na początku roku 1996 w OSP Ruszów odbywa się walne zebranie, które wybiera nowy zarząd na czele którego staje dh Janusz Droś, który pełni funkcję do dnia dzisiejszego (22 lata)).

Następnie przy akompaniamencie orkiestry dętej KWB Turów z Bogatyni wszyscy uczestnicy udali się na Plac Partyzantów, gdzie odbyło się uroczyste posadzenie symbolicznego ,,Dęba Niepodległości” dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Sadzonkę przekazało Nadleśnictwo Ruszów, a symbolicznego posadzenia dęba dokonali m.in. najmłodsi strażacy z MDP, Wicestarosta Zgorzelecki M.
Wieczorek, Burmistrz S. Mikołajczyk, Nadleśniczy J. Kobielski, Sołtys M. Koza, Przedstawiciel Rady Sołeckiej J. Peroński, a wodą święconą wzmocnił go ks. Proboszcz P. Mianowski. Przy dźwiękach melodii patriotycznych wszyscy udali się do parku na mszę polową, którą w przepięknym otoczeniu przyrody odprawili Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Maciej Wesołowski i Proboszcz Parafii Ruszów ks. P. Mianowski Podczas uroczystej polowej Mszy św. poświęcono nowy proporzec MDP Ruszów.

Bezpośrednio po Mszy św. wszyscy udali się na pobliski plac przed sceną na uroczystą zbiórkę – apel z okazji Gminnego Dnia Strażaka oraz 70 – lecia działalności OSP Ruszów. Gości, delegacje strażaków oraz mieszkańców przywitał Prezes OSP Ruszów dh. Janusz Droś. W uroczystościach uczestniczyli m.in. jako gospodarz Burmistrz GiM Węgliniec, a także: Wicestarosta Zgorzelecki M. Wieczorek, dh. W. Wojtaś – członek Prezydium ZG ZOSP RP w Warszawie, dh. K. Słabicki – członek Prezydium ZW ZOSP RP we Wrocławiu, dh. Jan Kolbuch – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu, dh. K. Pańków – Wiceprezes Zarządu MG ZOSP RP w Węglińcu, przedstawiciele KP PSP w Zgorzelcu – mł. kpt. G. Fleszar – Starszy Specjalista i kpt. A. Mańkowski – Dowódca JRG PSP Zgorzelec, Komendant Policji w Pieńsku A. Włoszczyk, Kapelan Powiatowy Strażaków ks. A. Wesołowski, Proboszcz Parafii Ruszów P. Mianowski, Nadleśniczy N-ctwa Ruszów J. Kobielski, Z-ca Nadleśniczego z Pieńska A. Duchaczek.

W uroczystościach oprócz gospodarzy tj. OSP i MDP Ruszów uczestniczyły również delegacje strażaków z całej Gminy Węgliniec tj. OSP i MDP Jagodzin, , Stary Węgliniec, Czerwona Woda, OSP Węgliniec oraz zaprzyjaźnione jednostki z Czech – SDH Kunratice u Cvikova na czele z Komendantem Radkiem Ketnerem i Starostą Gminy M. Iwanejko, SDH Jablonne v Podjestedi , Niemiec – FFW Horka na czele z Komendantem Andreasem Furll.

Miłą niespodziankę sprawili strażacy z drugiej OSP Ruszów w Polsce (Gmina Łabunie, Pow. Zamość), którzy po pokonaniu 700 km, dotarli na czele z Prezesem Grzegorzem Synowcem i Sołtysem Ruszowa Bogdanem Szastem. W uroczystości uczestniczyli również strażacy z OSP Iłowa (woj. lubuskie).

Podczas uroczystości najwyższym odznaczeniem w Związku ZOSP RP tj. Złotym Znakiem Związku odznaczony został dh. H. Szczepaniak z OSP Ruszów, a grupa wyróżnionych strażaków otrzymała medale i odznaki strażackie oraz symboliczne statuetki z podziękowaniem za zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową ufundowane przez Burmistrza GiM Węgliniec. Licznej grupie młodych strażaków z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wręczono odznaki MDP. Specjalne wyróżnienie od Burmistrza S. Mikołajczyka otrzymało dwóch członków MDP w Ruszowie tj. Miłosz Mesjasz i Maksymilian Drgas za zwycięstwo w eliminacjach wojewódzkich OTWP Młodzież zapobiega pożarom i reprezentowanie dwóch województw tj. lubuskiego i dolnośląskiego w konkursie na szczeblu krajowym za kilka dni.

Bardzo doniosłym akcentem podczas uroczystości było przekazanie proporca dla MDP z Ruszowa ufundowanego i wykonanego przez Panią Halinę Targońską, jak również podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy OSP Ruszów i SDH Kunratice u Cvikova (Czechy), które podpisali prezesi jednostek oraz burmistrzowie. W końcowej części oficjalnej strażacy z OSP Ruszów otrzymali liczne gratulacje i upominki z okazji jubileuszu oraz symbolicznymi statuetkami podziękowali sponsorom i osobom, które ich stale wspierają.

W części rozrywkowej z plenerowym koncertem wystąpiła orkiestra dęta KWB Turów pod batutą Mariusza Sawickiego i wystąpiły dzieci z zespołu ,, W rytmie serca” z Domu Kultury w Ruszowie oraz rywalizowali leśni strażacy o Puchar Borów Dolnośląskich, w których zwyciężyło Nadleśnictwo Wymiarki, przed Nadleśnictwem Pieńsk, a trzecie miejsce zajęli leśnicy z Nadleśnictwa Żagań, Na scenie do tańca grał i rozbawił wszystkich zespół muzyczny HOT CAFE, a po godzinie 22,00 wspaniały pokaz FireShow w wykonaniu ekipy A. Jagiełło uświetnił zabawę.

Pragnę podziękować strażakom z OSP Ruszów za wiele godzin przygotowań do jubileuszu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza uroczystość miała taką oprawę. Szczególne podziękowanie kieruję w stronę Rady Rodziców, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Ruszowie za ogromną, bezinteresowną pomoc przy organizacji imprezy.

Janusz Droś – Prezes OSP Ruszów
Foto – Janusz Wilk

Link do zdjęć z uroczystości

Share.

About Author