Jak zadbać o czworonoga?

0

Opieka nad psem wymaga zaangażowania ze strony właściciela. Należy pamiętać nie tylko o regularnych wizytach u weterynarza, ale również o odpowiednim karmieniu, spacerach czy pielęgnacji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak istotne jest żywienie czworonoga. Tymczasem wpływa ono na jego zdrowie, kondycje i samopoczucie.. Dowiedz się jak jak właściwie go karmić i jak wybrać karmę dostosowaną do jego potrzeb.

Jak często należy karmić psa?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez opiekunów psów. Nierzadko zdarza się, że te zwierzaki są po prostu przekarmiane, gdyż podaje się im nie tylko posiłki o określonych porach, ale jeszcze dodatkowe przekąski, np. w postaci resztek z obiadu. Tymczasem dzienna dawka dla szczeniąt do 6 miesiąca życia powinna obejmować 3 porcje, które podawane będą rano, po południu oraz wieczorem. Najlepiej wyznaczyć regularne godziny karmienia, a karmę podawać za każdym razem w tym samym miejscu. To ważne dla psów, które muszą nauczyć się dyscypliny i potrzebują jednocześnie poczucia bezpieczeństwa. Nieco inaczej wygląda kwestia karmienia psa dorosłego. Wystarczy podawanie od jednego do dwóch posiłków w ciągu dnia. Nie należy tego jednak robić przed bądź bezpośrednio po wysiłku fizycznym, gdyż może to powodować skręt żołądka. Kiedy zatem karmić psa? Warto odczekać ok. 2 godzin od aktywności fizycznej, czyli m.in. po spacerze.

Jak odpowiednio dobrać dietę dla psa?

Nie jest to proste zadanie, dlatego dobrze jest skonsultować się w tej sprawie z doświadczonym weterynarzem. Każdy pies jest inny, a jego zapotrzebowanie pokarmowe jest uzależnione od licznych elementów. Wśród nich wymienia się wiek, wielkość psa, aktywność czy cechy rasowe. Istotną rolę odgrywa także jego stan fizjologiczny. Nieco inaczej karmi się psa w ciąży, w okresie wzrostu czy starzenia. Może się również okazać, że po zabiegu sterylizacji nasz pies potrzebuje nieco innej diety niż dotychczas. Najlepszą karmę dla psów, zawierająca wszystkie potrzebne składniki odżywcze można znaleźć na stronie petvita.com.pl.

Złe nawyki żywieniowe- jak je wyeliminować

Niestety, nadal wielu właścicieli czworonogów nie przywiązuje dużej wago do ich żywienia. Muszą oni mieć jednak świadomość, że niczym nieograniczony dostęp do jedzenia może powodować otyłość, podobnie jak dokarmianie go pomiędzy kolejnymi posiłkami. W ten sposób wytarzają się u niego złe nawyki, które trudno będzie później wyeliminować. Ich efektem może być nadwaga, a nawet otyłość. Nawet psie smakołyki podawane w czasie szkolenia w charakterze nagrody muszą zostać wliczone do dziennej racji pokarmowej.

Zbilansowana i odpowiednio dobrana dieta jest ważna nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt, zwłaszcza naszych czworonożnych pupili. Odpowiada bowiem za ich zdrowie. Z tego względu trzeba wybierać jedynie najlepszą karmę, która posiada wszystkie wymagane certyfikaty i zawiera potrzebne witaminy oraz minerały. Wybierać należy ją zatem rozsądnie i roztropnie. Pomóc może nam w tym weterynarz.

 

 

Share.

About Author