Biała jak śnieg

0

Narodziny śnieżnobiałej jałówki jaka w Naszym Zoo Görlitz – Zgorzelec.

W Naszym Zoo przyszło na świat już sporo jaków. Od czarnych po ciemne z białymi pasami na plecach i szaro-melanżowych, było już wszystko. Jednak śnieżnobiały jak z czarnym zakończeniem uszu jest absolutną premierą!

Białe jaki są rzadkością, a w ich ojczyźnie uchodzą za szczególnie wartościowe. Zgodnie ze starą tradycją, krzaczaste ogony zmarłych jaków umieszczane są na masztach ponad flagami modlitewnymi. Mają przynosić szczęście i chronić dom. Biały ogon jaka uważany jest za znacznie bardziej wartościowy niż czarny.

Kolor biały ma dużą symbolikę: chroni, dystansuje, a także jest symbolem czystości, pozytywnego myślenia, bezstronności, prawdy i nietykalności. Biały jest bardzo bliski mądrości. Kolor ten inspiruje nas do czystości, jedności, świadomości, przebudzenia.

W Tybecie – ojczyźnie jaków biała, pokryta śniegiem, góra na fladze narodowej symbolizuje świętą górę Kailash, symbol narodu tybetańskiego.

Przy tak dużej symbolice nasza jałówka jaka bezapelacyjnie zasługuje na wyjątkowe imię. Nie ma bardziej odpowiedniego niż „Karpo”! Karpo w języku tybetańskim oznacza biel, w sensie pozytywny i czysty.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl
nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Foto: nasze-zoo.pl, C.Hammer- Jałówka Karpo z ojcem Tornado

Share.

About Author