XII Międzynarodowe Międzygminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Gminy Węgliniec i Gminy Pieńsk w Starym Węglińcu

0

W dniu 30 czerwca 2018r. przy remizie OSP w Starym Węglińcu odbyły się XIII Międzynarodowe Międzygminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Gminy Węgliniec i Gminy Pieńsk.

Gospodarzem zawodów odpowiedzialnym za całość przygotowań była Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Węglińcu, która wraz ze sponsorem Burmistrzem Gminy i Miasta Węgliniec Panem Stanisławem Mikołajczykiem oraz współorganizatorem Oddziałem Miejsko – Gminnym ZOSP RP w Węglińcu przygotowała to wspaniałe święto strażackiego rzemiosła.

Strażaków do walki zagrzewali licznie przybyli goście wśród których znaleźli się:

 • Gospodarze zawodów Burmistrzowie Gmin: Węgliniec Pan Stanisław Mikołajczyk oraz Pieńsk Pan Jan Magda.
 • Przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Rady Miejskiej Węglińca, Prezes Zarządu MG ZOSP RP w Węglińcu Pan Waldemar Błauciak, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Pieńska Pan Grzegorz Pozauć.
 • Przedstawiciele władz Ochotniczych i Państwowych jednostek straży pożarnych: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu dh Jan Kolbuch, Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP w Węglińcu dh Janusz Droś, Zastępca Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu mł. kpt. Grzegorz Fleszar, sędzia główny zawodów asp. Konrad Leszczyński.
 • Darczyńcy i osoby wspierające na co dzień naszą jednostkę: Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgliniec Pan Wiesław Piechota, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów Pan Janusz Kobielski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Pieńsk Pan Mariusz Jędrzejczyk, Specjalista ds. ochrony ppoż. nadleśnictwa Węgliniec Pan Adam Robaszkiewicz, Sołtys sołectwa Stary Węgliniec Pani Barbara Fink, Sekretarz GiM Węgliniec Pan Marcin Papla, Proboszcz Parafii Stary Węgliniec ks. Krzysztof Żądło

Rozpoczęcie zawodów miało miejsce o godzinie 9:30, a po krótkim apelu 30 minut później rozpoczęła się rywalizacja drużyn. Strażacy zmagali się w dwóch konkurencjach. Pierwszą z nich była sztafeta pożarnicza 7×50 m z przeszkodami w postaci płotków lekkoatletycznych, rowu z wodą, równoważni oraz ściany 1,7m. Dodatkowym utrudnieniem było łączenie odcinków węży z rozdzielaczem i prądownicą.

Do drugiej konkurencji należały ćwiczenia bojowe, wykonywane „na czas”. Ośmioosobowa załoga miała za zadanie zbudować linię ssawną od zbiornika wodnego do motopompy, linię główną zakończoną rozdzielaczem oraz dwie linie gaśnicze zakończone prądownicami. Dopiero strącenie prądem wody oraz „złamanie” tarczy uznawane było za zakończenie konkurencji.

W zawodach wzięło udział 8 drużyn wraz z gośćmi z Czech. Zacięta rywalizacja na bardzo wysokim poziomie sprawiła wiele radości licznie zebranym zaproszonym gościom i kibicom, mieszkańcom naszej miejscowości dla których 120 strażaków i dziesiątki wozów strażackich w jednym miejscu były nie lada gratką. O poziomie samych zawodów świadczą wyniki i stosunkowo niewielkie różnice w klasyfikacjach.

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród miało miejsce o godzinie 13:00 pod Domem Kultury w Starym Węglińcu, gdzie podczas apelu wręczone zostały również zaległe odznaczenia w tym jako jedynemu za 20 lat służby w Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Węglińcu dh Tomaszowi Piaseckiemu. Miłym akcentem było zadbanie gospodarzy o dyplomy dla wszystkich uczestników.

Mistrzem tegorocznej edycji w klasyfikacji generalnej została Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwonej Wodzie.

Poszczególne klasyfikacje prezentują się następująco:

Klasyfikacja generalna zawodów

 1. Czerwona Woda
 2. Węgliniec
 3. Pieńsk
 4. Ruszów
 5. Jagodzin
 6. Dłużyna Dolna
 7. Kunratice u Cvikova (Czechy)
 8. Żarki Średnie

Klasyfikacja drużyn Gminy Węgliniec

 1. Czerwona Woda
 2. Węgliniec
 3. Ruszów
 4. Jagodzin

Klasyfikacja drużyn Gminy Pieńsk

 1. Pieńsk
 2. Dłużyna Dolna
 3. Żarki Średnie

Celem organizacji zawodów sportowo-pożarniczych OSP jest w szczególności: mobilizowanie do intensywnego szkolenia pożarniczego, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, ocena stanu wyszkolenia pożarniczego, popularyzacja wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej, ale również dobra zabawa, integracja środowiska i sprawdzenie swoich umiejętności na tle innych jednostek.

Należy zaznaczyć, że przygotowanie takiej imprezy to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne dla tak niewielkiej jednostki jak nasza, wymagające poświęcenia wielu dni pracy i zaangażowania licznego grona osób. Poza strażakami OSP w Starym Węglińcu pragniemy podziękować Panu Burmistrzowi GiM Węgliniec Stanisławowi Mikołajczykowi za ufundowanie pucharów, Komendantowi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu st. kpt. Arturowi Czułajewskiemu za użyczenie namiotów, oraz oddelgowanie strażaków KP PSP do sędziowania zawodów. Komisji sędziowskiej za przeprowadzenie zawodów, Pani Sołtys Barbarze Fink, Klubowi Seniora w Starym Węglińcu i Pracownikowi WCK za przygotowanie posiłków regeneracyjnych, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Ruszowa, Czerwonej Wody oraz Węglińca za udostępnienie elementów toru, Dyrektorowi Zakładu Usług Komunalnych za użyczenie sprzętu, Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej przy OSP w Starym Węglińcu za obsługę techniczną toru, Mieszkańcom za przygotowanie placu i obsługę logistyczną, Druhnom OSP w Starym Węglińcu za przygotowanie posiłku i obsługę zaproszonych gości, Panu Januszowi Wilk za obsługę fotograficzną zawodów.
Jeśli kogoś pominęliśmy to bardzo przepraszamy, prosimy o wyrozumiałość i dziękujemy bardzo serdecznie.

Sekretarz OSP
w Starym Węglińcu
dh Marek Pluciński

Share.

About Author