Jaki wybrać plecak dla dziecka?

0

Wybór plecaka dla dziecka w wieku szkolnym to bardzo trudne zadanie. Na rynku jest dostępnych wiele produktów tego typu, jednak nie wszystkie nadają się do tego, aby mogły spełniać funkcję plecaka szkolnego. Na co zatem zwracać uwagę, przy wyborze plecaka do szkoły?

Waga plecaka

Waga plecaka to jeden z kluczowych czynników, na który należy zwrócić uwagę – im lżejszy, tym lepiej. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, które rozpoczynają pierwszą klasę. Wskazuje się, że tak małe dzieci nie powinny nosić ciężaru większego niż ok. 10% wagi ich ciała, czyli w przypadku pierwszoklasistów będzie to ok. 2-3 kg. Jeżeli zatem plecak sam w sobie będzie ciężki, to dziecko nie powinno zbyt dużo do niego wkładać. A jak wiadomo, musi codziennie nosić po kilka podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych, a także drugie śniadanie, co często daje wagę kolejnych 3-4 kg. To w sumie będzie dawało już ok. 8 kg, co jest stanowczo za dużym obciążeniem dla tak małego dziecka. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, co jest ważne przy wyborze plecaka dla pierwszoklasisty, zajrzyj na stronę http://123madrzyrodzice.pl/jak-wybrac-plecak-dla-pierwszoklasisty/.

Regulowane ramiona

Bezstopniowa regulacja długości ramion plecaka pozwala na idealne dopasowanie go do ciała dziecka. Plecak powinien przylegać do pleców, a także znajdować się na wysokości ramion dziecka. Dobrze, jeśli ramiona są szerokie i miękkie, to pozwala na uniknięcie obtarć w czasie noszenia.

Duża ilość przegródek

Przy wybieraniu plecaka dobrze jest zwrócić uwagę na to, ile ma przegródek w środku i dodatkowych kieszonek na zewnątrz. W środku powinny znajdować się co najmniej dwie przegródki i jedna lub dwie kieszonki zamykane na suwak (na drobne przedmioty). Z przodu plecaka powinna być jedna większa kieszeń zapinana, a po bokach mogą znajdować się uchwyty na napoje lub kieszonki na lunch. W przypadku plecaka dla starszego dziecka warto wybrać taki, który będzie miał kieszeń na laptop oraz wyjście na słuchawki – szczególnie jeżeli plecak będzie używany do szkoły i na wycieczki.

Share.

About Author