Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym – co warto o nim wiedzieć?

0

Kiedy zbliża się rok szkolny, rodzice zaczynają intensywnie zastanawiać się, jak zaaranżować pokój przedszkolaka. Ty też uważasz, że czas na zmiany w pokoju dziecka? Zobacz, o czym należy pamiętać.

Przedszkolaki powoli zaczynają rozumieć, że koniec wakacji i rozpoczynający się rok szkolny zwiastują koniec dni pełnych swawolnej zabawy i z czasem przekonują się, że wraz ze szkołą, nadchodzi czas coraz to nowszych obowiązków, nowych znajomości, porannych rytuałów i wyzwań dnia codziennego. Właśnie z tego względu rodzice zgodnie uznają, że przyszedł czas na zmiany i postanawiają urządzić przedszkolakowi pokój. Dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo.

Pokój przedszkolaka – o czym pamiętać urządzając go?

Wygoda i bezpieczeństwo

Niektórzy rodzice mylnie uważają, że dorosłe meble w dziecięcym pokoju to dobry pomysł. Niestety myślenie to jest nieodpowiednie, bowiem nie od dziś wiadomo, że pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien być dostosowany do jego wzrostu i aktualnych potrzeb. Kluczową rolę odgrywa tu także sprzyjająca zdrowiu wygoda, zwłaszcza, jeśli chodzi o wygodne łóżko, dobry materac czy dopasowane do wzrostu krzesło. Właśnie z tego względu wszelkiego nieprzeznaczone dla dzieci meble, a tym bardziej łóżka dla dorosłych nie powinny tam stać. Wygodne i bezpieczne dla zdrowia dziecięce łóżka z ponadstandardowym wzmocnieniem konstrukcji dostępne są pod adresem http://dreamsdesign.pl/oferta/lozka.

Dobra zabawa

Wbrew pozorom, nie wszyscy rodzice pamiętają o tym, że pokój przedszkolaka to przede wszystkim miejsce do zabaw. Poza łóżkiem, meblami do przechowywania ubrań i dziecięcym biurkiem, warto pozostawić maluchowi także dość sporą przestrzeń do swobodnej zabawy. Specjalnie zaaranżowany kącik zabaw to doskonałe rozwiązanie. W takim kąciku warto umieścić pojemne pudła na zabawki, regał na gry planszowe, a także umożliwiający bezpieczne zabawy wygodny dywan.

Po co dziecku nowa aranżacja pokoju?

Dziecięce życie składa się z wielu rożnych etapów, których naturalną cechą jest koniec jednego, na rzecz kolejnego. Niestety nie wszyscy rodzice rozumieją, że poszczególne etapy życia dziecka wiążą się z różnymi potrzebami i oczekiwaniami malucha wobec swoich rodziców. Niezrozumiane dzieci często stają się sfrustrowane i swoje niezadowolenie demonstrują rodzicom w wymowny, lecz mało zrozumiały dla nich sposób.

Na szczęście dorośli coraz częściej zastanawiają się, jakie potrzeby na poszczególnych etapach rozwoju mają dzieci i coraz chętniej na nie odpowiadają. Psychologowie już od dawna przypominają, że nawet tak niepozorna kwestia, jak aranżacja pokoju przedszkolaka, wpływa na jego rozwój i samopoczucie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że przestrzeń malucha nieustannie powinna odpowiadać jego aktualnym potrzebom i zainteresowaniem. A rodzice, którzy większość życia trzymaliby swoje dziecko w pokoju dla niemowlaka, a także ci, którzy każą maluchom funkcjonować w zupełnie niedostosowanej do dziecięcych potrzeb przestrzeni – idąc za radą doświadczonych psychologów – powinni szybko przeanalizować swoje dotychczasowe poglądy.

Share.

About Author