Urządzasz mieszkanie? Pamiętaj o karniszu

0

Karnisz jest elementem dekoracji, bez którego trudno wyobrazić sobie okno w domu. To właśnie on stwarza możliwość zawieszenia zasłon, firan czy lambrekinów, które sprawiają, że pomieszczenie nie tylko staje się cieplejsze, ale również nabiera walorów estetycznych. I tu powstaje pytanie, czym kierować się, wybierając odpowiedni karnisz?

Styl ma znaczenie

Przy wyborze odpowiedniego karnisza, koniecznie należy wziąć pod uwagę styl urządzonego wnętrza. Stawiając na nowoczesność, świetną opcją będą karnisze chromowane, podkreślające wyjątkowy charakter pomieszczenia. Dodatkowo, ważną kwestią jest końcówka karnisza, a konkretnie jej kształt. Do nowoczesności, najodpowiedniejsze będą proste wzory (rzeźbiona kulka lub podłużna rurka), natomiast odważnie urządzone wnętrza nie powstydzą się designerskich kształtów i kolorystycznych połączeń np. czerni z chromem lub głębokiej czerwieni z chromem. A co dla lubiących klasykę? Karnisz mosiężny, z zakończeniem w kształcie liścia to świetne rozwiązanie dla takiego wnętrza, szczególnie jeśli króluje nim naturalne drewno i przeważają elementy naznaczone historią. Odpowiedni karnisz dla swoich czterech kątów znajdą również ci, którzy kochają styl vintage albo rustykalny. Wystarczy zajrzeć na https://rolety.eu/pl/4-karnisze. Tu każdy, nawet najbardziej wymagający klient, dzięki fachowej obsłudze, wybierze odpowiedni model dla siebie.

Rozmiar ma znaczenie

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni model karnisza, kolejną, ważną kwestią jest jego rozmiar. W tym celu koniecznie trzeba zmierzyć otwór okienny. Ważne, aby karnisz, z każdej strony wystawał poza ramy okienne około 15 – 20 cm, wtedy będzie się dobrze prezentował. Karnisz powinien być też nieco dłuższy od parapetu. Dzięki temu pozwoli na wygodne zsuwanie tkaniny poza światło okna.

Rodzaj karnisza

Oprócz koloru, kształtu końcówki oraz rozmiaru karnisza, ważne, aby przy wyborze wziąć pod uwagę również jego rodzaj. Rynek wychodząc naprzeciw klientom, ma w swojej ofercie karnisze drążkowe, szynowe i drążkowo – szynowe. Pierwsze z karniszy, pełnią w dużej mierze funkcję dekoracyjną i najlepiej sprawdzą się w oknie, w którym firany są rzadko przesuwane, ponieważ podtrzymujące je wsporniki, częściowo je blokują. Dla osób, które dość często odsłaniają dekoracje okienne, najlepszą opcją będą karnisze szynowe, przy których odgórnie montuje się wsporniki. To zapewnia całkowite odsłonięcie firan. Połączeniem pierwszych i drugich są karnisze drążkowo –szynowe. W praktyce oznacza to, że na jednym torze znajdują się zawieszki z żabkami, a na drugim tradycyjne żabki. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie stosuje się długie karnisze np. o trzech wspornikach.

Share.

About Author