Szczęście w nieszczęściu – Solaiki – świni siodłatej z Naszego Zoo Görlitz Zgorzelec.

0

Przez wiele dni czteroletnia locha Solaika cierpiała z powodu ciężkiego zatrucia kasztanami, które objawiało się silnymi skurczami brzucha, apatią, zaburzeniami ruchu oraz brakiem apetytu. Aby postawić na nogi ulubienicę publiczności, niezbędna była interwencja oraz opieka weterynarza.
Ale jak do tego doszło?
W görlitzkim zoo obowiązuje całkowity zakaz karmienia zwierząt, z wyjątkiem miejsc w których przygotowana jest trawa lub siano do karmienia zwierząt przez gości, zgodnie z ich dziennymi racjami pokarmowymi. Opiekunowie zwierząt zapewniają zwierzętom odpowiednią jakość oraz ilość pokarmu, zgodną z ich potrzebami. Każde dodatkowe karmienie szkodzi zwierzętom.
Niestety, zakaz karmienia wciąż jest ignorowany! A w przypadku kasztanów i żołędzi bagatelizowany, gdyż przecież „i tak leżą na ziemi obok “…. Zachowania te są fatalne w skutkach, jak miało to miejsce w przypadku Solaiki. Większość zwierząt nie trawi kasztanów, a zawarte w nich saponiny mogą prowadzić do wymienionych powyżej objawów zatrucia pokarmowego.
Na szczęście Solaika miała szczęście! Z dnia na dzień ma się coraz lepiej, i wraca do zdrowia.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz www.nasze-zoo.pl tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00
Foto: www.zoo-goerlitz.de,C.Hammer

Share.

About Author