Ćwiczenia strażackie ,,Wysypisko 2018”

0

W dniu 29.10.2018r. na terenie składowiska odpadów w Jędrzychowicach odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Wysypisko 2018”.

Scenariusz zakładał, że w wyniku  nielegalnego rozładunku odpadów, w tym  nieoznakowanych beczek i pojemników z materiałami niebezpiecznymi, dochodzi do rozszczelnienia jednej z beczek i gwałtownego zapłonu. Kierowca ulega silnemu poparzeniu oraz zatruciu wziewnemu, próbując uciekać z miejsca zdarzenia traci przytomność. Silny watr, temperatura oraz szybkość spalania spowodowana substancjami chemicznymi powoduje, że w momencie przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej, ogniem objęte jest ok 300m2składowiska. Pracownik ochrony, udając się w kierunku pożaru, znajduje nieprzytomnego kierowcę i powiadamia służby. Sam traci przytomność, ponieważ znajduje się w chmurze toksycznego gazu.

W ćwiczeniach, oprócz zastępów z JRG Zgorzelec i JRG Bogatynia, udział wzięli: specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno – ekologicznego z KM PSP w Legnicy, samochód wężowy z KP PSP w Miliczu z pompą wysokiej wydajności, zastęp SLKw z dwoma zbiornikami o poj. 5000l. z KP PSP w Bolesławcu.  W ramach współdziałania z terenu powiatu zgorzeleckiego zadysponowano: OSP KSRG z Pieńska, Ruszowa, Studnisk Dolnych, Trójcy, Radomierzyc, Czerwonej Wody oraz OSP spoza KSRG: Dłużyna Dolna i Stary Węgliniec.

Strażacy z naszej gminy otrzymali bardzo odpowiedzialne zadania do wykonania tj. OSP Ruszów z uwagi na posiadanie na wyposażeniu przenośnego działka wodnego działała bezpośrednio ,,na pierwszej linii frontu” wspólnie z JRG PSP Zgorzelec i Bogatynia prowadząc w pierwszej fazie ewakuację osób poszkodowanych. Następnie nasi strażacy pomagali strażakom z Bogatyni w ubieraniu się w specjalistyczne ubrania żaroodporne i sprzęt ODO, przygotowali do przeniesienia przenośne działko wodne jak również zbudowali linię zasilającą z samochodu – cysterny JRG PSP Zgorzelec do samochodu MAN z którego bezpośrednio było zasilane po przeniesieniu w strefę niebezpieczną działko wodne (widoczne na foto). Bardzo ważne do powodzenia całego przedsięwzięcia zadania wykonywali strażacy – ochotnicy ze Starego Węglińca i Czerwonej Wody budując wspólnie z innymi jednostkami PSP i OSP magistralę wodną z węży W110 o długości ok. 2000 metrów łączącą punkt czerpania wody zbudowany na brzegu rzeki Nysa Łużycka a wysypiskiem odpadów gdzie prowadzona była akcja ratowniczo – gaśnicza.

Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu na podsumowaniu ćwiczeń bardzo wysoko ocenił poziom wyszkolenia strażaków jak również sprawność techniczną  wyposażenia i sprzętu użytego podczas działań.

J. Droś – Komendant Gminny OSP

Foto – KP PSP Zgorzelec

 

Share.

About Author