Groźny pożar zboża koło Pieńska

0

W czwartkowe popołudnie 27.07.2019 r. ok. godziny 17:45 powstał pożar ścierniska oraz zboża na pniu w pobliżu miejscowości Pieńsk na polu blisko Nysy Łużyckiej.

Do akcji w pierwszej fazie pożaru zostały zadysponowane jednostki z Gminy Pieńsk oraz JRG PSP Zgorzelec. Z uwagi na bardzo szybki rozwój pożaru zboża na pniu oraz zagrożenie dla kompleksu leśnego do pomocy zostały zadysponowane jednostki OSP z Gminy Węgliniec tj. OSP Węgliniec, OSP Stary Węgliniec, OSP Jagodzin (2 zastępy) i OSP Ruszów.

Nasze jednostki przybyły bardzo szybko na miejsce pożaru i odegrały bardzo ważną rolę podczas działań ratowniczo – gaśniczych przyczyniając się do opanowania pożaru.

Z uwagi na możliwość przeniesienia się pożaru na obszary leśne dyżurny PAD Nadleśnictwa Pieńsk zadysponował również samochód patrolowo gaśniczy LP oraz 3 samoloty gaśnicze Dromader które to wykonały łącznie 6 zrzutów wody. Samoloty korzystały z lotniska operacyjnego w Gozdnicy. W wyniku pożaru spłonęło ok. 19 ha ścierniska, zboża na pniu oraz suchej trawy i tylko 0.01 ha lasu. Uratowano znaczny kompleks zboża na pniu (ok. 100 ha pszenicy) oraz przyległy drzewostan. Pożar spowodował najprawdopodobniej pracujący na polu kombajn.

Pożary zboża na pniu są bardzo groźne, niebezpieczne i trudne do opanowania, ponieważ rozwój jest bardzo szybki i dynamiczny, a dodatkowo pożar, bardzo często na wskutek powstających prądów gorącego powietrza, zmienia kierunek, o czym w piątek dnia następnego w powiecie żarskim przekonali się strażacy z OSP Złotnik, których to dwuletni samochód MAN doszczętnie spłonął podczas gaszenia pożaru zboża na pniu koło Lubomyśla. Na szczęście nikt ze strażaków nie ucierpiał. Kilkanaście dni temu również pięć zastępów OSP z naszej gminy w ramach pomocy gasiło pożar zboża w Dłużynie Dolnej – Gmina Pieńsk.

J. Droś – Komendant Gminny OSP

Foto: OSP Jagodzin, Ruszów, St. Węgliniec, Złotnik.

 

Share.

About Author