Jak wybrać idealną zabawkę dla dziecka? Na te cechy zabawek koniecznie zwróć uwagę

0

Urodzinki, Święta Bożego Narodzenia, Dzień Dziecka – okazji, aby podarować dziecku zabawkę nie brakuje. Możliwości mamy tutaj naprawdę wiele, a zabawki swoimi kolorami, dźwiękami, pomysłami kuszą zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców. Jak w tym wszystkim wybrać naprawdę dobrą zabawkę, która przypadnie do gustu i najmłodszym i nam, jako rodzicom? Podczas zakupu zwróć uwagę na niżej wymienione kwestie, a zabawka z pewnością okaże się wymarzonym prezentem.

Dobra zabawka jest bezpieczna dla Twojego dziecka

Wybierając zabawki warto rozejrzeć się za ofertami sprawdzonych producentów i sprzedawców zabawek. W ten sposób łatwiej dotrzesz do w pełni bezpiecznych rozwiązań i zyskasz pewność, że wybrana zabawka będzie spełniała wszystkie wymogi w tym zakresie. Wybierając zabawki w renomowanych sklepach, np. na ramiz.pl, wiesz, że zabawki nie zawierają szkodliwych substancji, nie posiadają niebezpiecznych elementów (np. ostrych krawędzi), posiadają oznaczenie CE, które określa zabawki wyprodukowane zgodnie z europejskimi normami. Z pewnością dodatkowym plusem będzie posiadanie przez zabawkę innych certyfikatów, np. potwierdzających jej antyalergiczność, czy też fakt wyprodukowania z ekologicznych materiałów.

Pamiętaj, że dobra zabawka powinna być solidnie wykonana, wytrzymała, wykonana z wysokiej jakości surowców. Dzięki temu nie tylko długo posłuży dziecku w znakomitej kondycji przez długi czas, ale i będzie dla malucha bezpiecznym rozwiązaniem (ryzyko, że jakaś część zabawki odpadnie i zostanie przez dziecko połknięta zostaje wyeliminowane).

Zabawka powinna być dopasowana do wieku i zainteresowań malucha

To w zasadzie oczywista rzecz, ale rodzicom zdarza się kupować dzieciom zabawki nieco na wyrost (w myśl zasady, że dziecko dłużej się nimi będzie bawić) i zgodnie z własnymi preferencjami, a niekoniecznie upodobaniami dzieci. W rezultacie dziecko zniechęca się do zabawy, jeśli okazuje się ona dla niego za trudna, niezrozumiała lub po prostu nieciekawa.

Wybierając zabawkę zwróć uwagę na jej kategorię wiekową. Co do zainteresowań najmłodszych, producenci prześcigają się w pomysłach na zabawki, które idealnie nawiązują do dziecięcych pasji. Zabawki dla dziewczynek to m.in. kuchnie i akcesoria kuchenne pozwalające przygotować np. tort urodzinowy wyglądający niemal, jak prawdziwy. Toaletka z akcesoriami będzie idealnym prezentem dla małej damy, a jeśli Twoja córka chce zostać lekarzem, warto sprezentować jej duży zestaw lekarski z biurkiem i krzesełkiem, dzięki któremu Twoja pociecha otworzy w swoim pokoju swój pierwszy w życiu gabinet!

Zabawki dla chłopców to oczywiście te związane z motoryzacją – czteropoziomowy garaż w komplecie z samochodzikami to gwarancja zabawy bez końca. Niemal każdy chłopiec przechodzi etap fascynacji strażą pożarną lub chce zostać policjantem. Tutaj świetnym rozwiązaniem będzie np. zestaw, na który składa się duży komisariat, pojazdy policyjne i helikopter. Starsi chłopcy interesują się często wojskiem, militariami i pojazdami wojskowymi. Imponujących rozmiarów czołg będzie tutaj zdecydowanie trafionym pomysłem.

Dobra zabawka uczy, rozwija i pozwala na zabawę w większym gronie

Wszelkiego rodzaju gry, w tym gry dla dzieci oraz gry edukacyjne, to idealny pomysł na prezent. Bogaty wybór propozycji w tym zakresie pozwala kupić grę dopasowaną zarówno do wieku, jak i zainteresowań dziecka. A korzyści z zabawy są tutaj nie do przecenienia. Gry edukacyjne, kreatywne, czy interaktywne rozwijają motorykę dziecka, wyobraźnię, spostrzegawczość, czy zdolność zapamiętywania. To doskonały sposób na naukę, np. nowych słów, ale również sposób na fantastyczną zabawę, także w większym gronie. Dziecko może grać z rówieśnikami lub z członkami rodziny, w ten sposób poza zabawą i wspólnie spędzanym czasem maluch rozwija swoje kompetencje społeczne i uczy się zdrowej rywalizacji.

Jaką zabawkę wybrać? Może to być typowa planszówka lub jedna z nowoczesnych gier zręcznościowych oferujących poza planszami, czy kartami inne ciekawe akcesoria do gry (np. paszczę uroczego krokodyla, któremu trzeba wyrwać chory ząb). Starsze maluchy z pewnością zainteresuje gra dostarczająca emocji związanych nie tylko z rywalizacja, ale i z koniecznością np. uwolnienia się z kajdanek.

Wybierz zabawkę, która rozwinie talent Twojego dziecka

Jeśli Twoje dziecko jest uzdolnione plastycznie lub muzycznie, albo też poszukuje nowych zainteresowań i pasji, a Ty widzisz ukryty w maluchu talent – sięgnij po zabawki, które nie tylko bawią, ale i doskonale sprzyjają rozwojowi pasji, zainteresowań i talentów właśnie. Zabawki muzyczne to propozycja zarówno dla młodszych dzieci, jak i nieco starszych. Maluchowi warto sprezentować np. kolorowe, wielofunkcyjne pianinko, czy też cymbałki. Starsze dzieci z pewnością docenią prezent w formie dziecięcej gitary elektrycznej w komplecie z mikrofonem lub keyboardu. Kto wie, może taka zabawka to pierwszy krok do kariery muzycznej Twojej pociechy?

Share.

About Author