Rekord w ochronie gatunków – kampania „Zwierzę roku 2019” generuje ponad 115 000 euro dla zagrożonych gibonów.

0
Zebrane fundusze zostaną przekazane na skuteczne działania ochronne na rzecz wysoce zagrożonych gibonów w Laosie i Wietnamie. „Jesteśmy poruszeni faktem, iż tegoroczna kampania przyniosła tak niesamowite efekty” - mówi dr. Sven Hammer, dyrektor Zoo Görlitz-Zgorzelec i członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Gatunków i Populacji (ZGAP). „Jest to zdecydowanie najwyższa kwota, jaką udało nam się zebrać od początku naszych kampanii w 2016 r.” Zoo w Görlitz było w stanie przekazać 5500 euro na tegoroczną kampanię.
W Azji poluje się na gibony dla pozyskania ich egzotycznego mięsa, które jest sprzedawane jest tam  jako „Bush Meat“. Mięso gibonów jest także eksportowane, na przykład do Korei, gdzie jest przysmakiem w tamtejszych restauracjach. Niestety konsumpcja mięsa małp jest modna wśród rozwijającej się klasy średniej współczesnego Wietnamu. Ponadto młode gibony oferowane są jako atrakcyjny dodatek do zdjęcia dla turystów w Azji. W ten sposób nielegalny handel zagrożonymi  zwierzętami przynosi dużo pieniędzy. „Wcześniej utrata siedlisk była głównym zagrożeniem dla gibonów, obecnie kłusownictwo jest głównym powodem spadku ich populacji”, wyjaśnia Viktoria Michel, koordynator projektu kampanii na rzecz ochrony gatunku „Zwierzę roku”. Eksperci uważają, że w samym Wietnamie rocznie na czarny rynek trafia nawet 3000 ton dzikich zwierząt i ich produktów - w tym gibony. Tylko 3% z nich udaje się skonfiskować. Liczebność gibonów odbudowuje się bardzo powoli, gdyż osiągają one dojrzałość płciową dopiero w wieku ośmiu - dziewięciu lat, następnie co dwa do trzech lat rodzi się jedno młode, które jest odstawiane po dwóch latach. 
Również z tego powodu nadzieje pokładane są w zebranych darowiznach. Posłużą one do zakupu sprzętu, który jest niezbędny do pracy strażników przyrody chroniących gibony na miejscu. Należą do nich aparaty fotograficzne, lornetki, sprzęt wspinaczkowy i urządzenia GPS do pracy w terenie. Sfinansowany zostanie także zakup motocykli terenowych, aby członkowie zespołu mogli dostać się do obszarów badawczych. Ponieważ w okolicy nie ma dostatecznego odbioru telefonów komórkowych, kampania zapewnia również telefony satelitarne, dzięki czemu zespoły mogą się komunikować w nagłych wypadkach i podczas patrolu. Strażnicy przyrody rejestrują zasoby gibonów, a także wraz z odpowiednimi władzami i śledzą kłusowników.

Z tych działań ochronnych skorzystają nie tylko gibony, ale także wiele innych zagrożonych gatunków zwierząt żyjących w Laosie i Wietnamie, takich jak langur wspaniały,  saola wietnamska i łuskowce.

Nowe „Zwierzę roku 2020” zostanie ogłoszone 8 stycznia 2020 r. w Marlow.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00 
Cennik:
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

 Gibon z młodym, Foto: Tierpark Berlin

Share.

About Author