Rozwiązania BHP dla przemysłu – jak stworzyć bezpieczny zakład pracy?

0

Zakłady przemysłowe, produkcyjne i magazyny to specyficzne miejsca pracy – obok  siebie pracują ludzie, linie produkcyjne i rozmaite maszyny, w tym wózki widłowe. By zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, stosuje się różnorodne zabezpieczenia i rozwiązania zwiększające widoczność. Jak powinno wyglądać wyposażenie BHP nowoczesnego zakładu pracy?

Z myślą o bezpieczeństwie w zakładzie pracy

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków, a jednym z ważniejszych jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa w czasie pracy – obowiązek ten wynika z Kodeksu pracy. Przy ewentualnym wsparciu specjalistów powinien on ocenić występujące w firmie zagrożenia i następnie wybrać adekwatne rozwiązania, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków czy szkód w majątku.

Współcześnie w zakładach pracy stosuje się rozmaite rozwiązania, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa pracowników i zabezpieczenie mienia. Dla-przemyslu.pl – to producent i dystrybutor sprawdzonych rozwiązań dla przemysłu. W ofercie sklepu znajdują się m.in. odbojnice przemysłowe, słupki odgradzające, lustra przemysłowe i profile elastyczne.

Odbojnice przemysłowe – sposób na uniknięcie uszkodzeń

W zakładach produkcyjnych czy magazynach często wykorzystywane są wózki widłowe. Mimo przeszkolenia pracowników, działanie pod presją czasu w połączeniu z chwilą nieuwagi może doprowadzić do poważnych konsekwencji – uszkodzenia ścian czy elementów konstrukcyjnych. Regał, na który najechał operator wózka widłowego, może nie wytrzymać obciążeń, w efekcie czego składowany towar będzie stwarzał bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Jak zapobiec uszkodzeniom i wypadkom?

Prostym, ale skutecznie zwiększającym bezpieczeństwo w zakładzie pracy rozwiązaniem są odbojnice przemysłowe. Stanowią one element systemów ochrony przeciwnajazdowej. Stosując odbojnice przemysłowe, właściciel zakładu pracy może uniknąć kosztownych zniszczeń. Co więcej, brak tego typu rozwiązań może uniemożliwić wypłatę odszkodowania z posiadanej polisy.

Szybkie wyznaczenie tymczasowych stref za pomocą słupków odgradzających

Pracodawcy – na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – są zobowiązani do wytyczenia dróg komunikacyjnych i transportowych w zakładzie pracy. Jeżeli na terenie zakładu ma miejsce awaria maszyn lub prowadzone są remonty, może istnieć konieczność wyznaczenia tymczasowych stref, do których pracownicy nie będą mieli wstępu. Wówczas z pomocą przychodzą słupki odgradzające.

W ofercie producentów słupków dostępne są zarówno słupki wyposażone w łańcuchy, jak i taśmy. By spełniały one swoje funkcje i jednocześnie były dobrze widoczne, ważna jest ich kolorystyka – najczęściej stosuje się kontrastową czerń i żółć. Słupki są produkowane zarówno ze stali, jak i tworzyw sztucznych, dzięki czemu z powodzeniem można z nich korzystać przez lata.

Profile elastyczne to ochrona przed uderzeniami

Wózki widłowe poruszające się po zakładzie pracy mogą spowodować poważne szkody i straty. Pracownicy z kolei są narażeni na wypadki i obrażenia. Ostre i twarde krawędzie regałów mogą być przyczyną skaleczeń. By im zapobiec, stosuje się profile elastyczne. Są one wykonane z poliuretanowej pianki, dzięki czemu można je stosować na różnych powierzchniach, w tym ścianach czy maszynach. Stosuje się je również do zabezpieczania rur, narożników i krawędzi.

Profile elastyczne nie tylko chronią pracowników przed wypadkami, ale również pełnią funkcję ostrzegawczą. Dzięki specyficznej kolorystyce (czarne pasy na żółtym tle) są doskonale widoczne z daleka. Ich zastosowanie w zakładzie pracy to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie liczby wypadków.

Lustra przemysłowe – by zwiększyć widoczność

W dużych zakładach przemysłowych i magazynach nie brakuje alejek i ciągów transportowych. By podnieść bezpieczeństwo pracowników i ułatwić operatorom maszyn (np. wózków widłowych) poruszanie się, powszechnie stosowanym rozwiązaniem są lustra przemysłowe. Od standardowych luster przemysłowych różnią się one zarówno materiałem użytym do ich produkcji (są to lustra nietłukące, odporne na uszkodzenia mechaniczne), kolorem obwoluty (często jest ona żółto-czarna) oraz kątem widzenia – pozwalają one kontrolować dwa lub trzy kierunki. W zależności od modelu, można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zakładu pracy.

Lustra, które zostaną zamontowane w zakładzie przemysłowym lub na magazynie, powinny spełniać europejską dyrektywę CE 92-58 odnoszącą się do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Ważny jest także ich prawidłowy montaż. W dużej mierze to właśnie od niego zależy, czy pracownicy będą mogli w pełni wykorzystywać lustra podczas codziennej pracy.

Share.

About Author