Talent gwiazdy przyczyną jej zagłady. Gwarek – „Zwierzę roku 2020”!

0
Piękny głos gwarków jest przyczyną ich niedoli. Ponieważ gwarki imitują odgłosy oraz mówią lepiej niż niektóre papugi, są bardzo pożądane w handlu zwierzętami, szczególnie w Azji. Po tym jak ptaki zostają odłowione z ich środowiska naturalnego, przeważnie spędzają życie samotnie w klatkach, jako zwierzęta domowe. Poza tym w niektórych krajach uchodzą za przysmak. W rezultacie ich liczebność w ostatnich latach znacznie zmalała, tak iż niektóre gatunki stoją na skraju wyginięcia. Aby zwrócić uwagę na ich krytyczną sytuację, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Gatunków i Populacji (ZGAP) wybrało gwarka na „Zwierzę roku 2020“. „Gwarki znikają w ciszy, zarówno w ich azjatyckich siedliskach, jak i w europejskich ogrodach zoologicznych. Po wyborze gwarka na „Zwierzę roku 2020” pragniemy, we współpracy z partnerami kampanii oraz ze środowiskiem ogrodów zoologicznych, prowadzić lobbing oraz specyficzne działania na rzecz ochrony tego wyjątkowego gatunku ptaka”, mówi dr. Sven Hammer, pierwszy zastępca przewodniczącego ZGAP i dyrektor Zoo w Görlitz. 

Dobór partnera – wielkie wyzwanie

Prowadzące monogamiczny tryb życia gwarki, są bardzo wymagające podczas wyboru odpowiedniego partnera. Stąd hodowla tych inteligentnych ptaków jest wielkim wyzwaniem, także dla doświadczonych hodowców i ogrodów zoologicznych. Z tego powodu te utalentowane ptaki z rodziny szpaków stały się rzadkością, także w ogrodach zoologicznych. Aby aktywnie przyczynić się do ich ochrony, w ramach kampanii „Zwierzę roku 2020” w Parku Ptaków Marlow powstaje „centrum randkowe” dla gwarków. Park Ptaków Marlow jest koordynatorem (ex situ) w ramach Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt (EEP) na rzecz ochrony gwarków, a więc jest to idealne miejsce oferujące tym ptakom szansę na znalezienie „wielkiej miłości”. Utworzone w ten sposób pary przekazywane są do partnerskich ogrodów zoologicznych, w których będą zapewniać potomstwo.  

Wsparcie dla dwóch projektów w Indonezji

Oprócz pomocy w znalezieniu partnera w Niemczech, kampania „Zwierzę roku” 2020 wesprze finansowo dwa projekty na rzecz ochrony gwarków w Indonezji. Niestety warunki natychmiastowej poprawy ochrony gwarków na wolności są bardzo trudne. Dlatego na wyspie Jawa powstaje specjalnie zaprojektowany kompleks wolier do hodowli tych wymagających ptaków. Tutaj zagrożone wyginięciem gwarek floreski (gracula venerata) i gwarek wielki (garacula robusta), pod opieką człowieka mają szansę na dalsze ich istnienie. Drugi projekt realizowany jest na wyspie Nias. Lokalne muzeum, parafia oraz mieszkańcy wyspy pragną wybudować ośrodek hodowli zachowawczej, aby uratować ptaki, które są kulturowym symbolem wyspy, a nawet noszą jej nazwę. Kampania ochrony gatunków wesprze także tworzenie specjalnych szkółek leśnych, w których urosną regionalne gatunki drzew będące optymalnym pokarmem dla ptaków, które w przyszłości zostaną wypuszczone na wolność. 

„Dzięki kampanii „Zwierzę roku 2020” pragniemy wesprzeć obydwa projekty ochrony gatunków realizowane w środowisku życia gwarków, aby chronić skrajnie zagrożone gatunki, a także dać im perspektywę długoterminowego przetrwania na wolności ”- mówi Viktoria Michel, koordynator projektu kampanii„ Zwierzę roku”.

O kampanii „Zwierzę roku”

Na „Zwierzę roku” wybierane są gatunki zwierząt, których zagrożenia nie były dotychczas przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. W niedawnej przeszłości wiele gatunków zwierząt wyginęło niezauważalnie, także dlatego, że ich zagrożeniom nie poświęcono wystarczającej uwagi mediów. Dzięki kampanii „Zwierzę roku” ma się to zmienić, w tym roku na korzyść gwarków. Celem kampanii jest zwrócenie większej uwagi na trudną sytuację tych inteligentnych ptaków, wspieranie wysiłków związanych z hodowlą w ogrodach zoologicznych oraz projektów ochrony w ich ojczyźnie – Indonezji.

Aby odnosić możliwie największe sukcesy w nagłaśnianiu krytycznej sytuacji gwarków oraz realizacji projektów ochrony tego gatunku, czterech partnerów działających na arenie ochrony gatunków połączy swoje siły. Do wiodącego w projekcie Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych na Rzecz Ochrony gatunków i Populacji (ZGAP) dołączą organizacje oraz członkowie Niemieckiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych – DTG, VdZ oraz Wspólnoty Mecenasów Zoo – GdZ.

Do platynowych mecenasów kampanii „Zwierzę roku 2020” należą już następujące instytucje: Zoo w Bazylei, Park Ptaków Marlow, Naturschutz Tierpark Nasze Zoo  Görlitz-Zgorzelec, Zoo Landau, Zoo Karlsruhe, Zoo Nordhorn, Zoo Münster, Zoo  Heidelberg i Wilhelma Stuttgart.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
tel.
+ 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00 
Cennik:
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

Gwarek- Zwierzę roku 2020 Foto: ZdJ/Michel

Share.

About Author