Ogrody zoologiczne potrzebują pomocy w wysokości 100 milionów euro

0

Stowarzyszenie zwraca się do Kanclerz Niemiec o wsparcie             

Berlin, 31 marca 2020 Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych wezwało Kanclerz Angelę Merkel do złożenia wniosku o program pomocy nadzwyczajnej, o wartości 100 milionów euro. W liście, który dziś trafia również do Ministra Finansów Olafa Scholza, Ministra Gospodarki Petera Altmaiera, Premierów Krajów Związkowych i Prezydenta Niemieckiej Rady Miast Burkharda Junga i Jörga Junholda, Prezesa Stowarzyszenia oraz Dyrektora Zoo w Lipsku, zwraca się uwagę na napiętą ekonomicznie sytuację w ogrodach zoologicznych. Z powodu pandemii koronawirusa Ogrody Zoologiczne muszą zostać tymczasowo zamknięte dla odwiedzających i zrekompensować brak sprzedaży.

„W przeciwieństwie do innych obiektów, nie możemy po prostu zamknąć naszej firmy i wysłać pracowników na wolne, prawie 600 zwierząt musi być nadal karmionych i pielęgnowanych”- mówi dr. Sven Hammer, dyrektor goerlitzkiego zoo. „Na chwilę obecną pracujemy bez dochodów, z wydatkami równie wysokimi jak przed pandemią. Popieramy list Stowarzyszenia do Kanclerz, gdyż pilnie potrzebujemy wsparcia. Oczekiwana strata w wysokości 75 000 EUR miesięcznie w görlitzkim zoo świadczy o powadze sytuacji. Od dalszego istnienia zoo zależy 40 miejsc pracy.”

Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych (VdZ) zrzesza 56 niemieckich Ogrodów Zoologicznych, w których mieszka ponad 180 000 kręgowców. Wiele z nich to gatunki zagrożone, objęte międzynarodowymi programami hodowli zachowawczej. „Ewentualna utrata tej cennej populacji zwierząt byłaby gorzkim niepowodzeniem dla naszej walki o zachowanie różnorodności biologicznej i byłaby równoznaczna z katastrofą” – mówi przewodniczący VdZ Junhold. Każdego roku, 56 Ogrodów Zoologicznych należących do VdZ odwiedzanych jest przez ponad 35 milionów ludzi. Większość tych obiektów należy do gmin i w dużej mierze zależy od ich sytuacji finansowej. Wszystkie członkowskie Ogrody Zoologiczne potrzebują dochodów ze sprzedaży biletów, aby finansować swoje zadania i przetrwać ekonomicznie. Wiele z nich w 100% finansuje się samodzielnie. Zakładając, iż wiele miast i gmin, szczególnie w słabych strukturalnie regionach Niemiec, popadnie w kłopoty finansowe z powodu pandemii koronawirusa, VdZ w swoim liście zwraca uwagę na potrzebę natychmiastowego wsparcia federalnego, w tej trudnej sytuacji.

Zdjęcie sprzed wybuchu Pandemii koronawirusa – zwiedzający przy goerlitzkim – alpejskim stoku.
Zdjęcie: www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec 
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de 
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00 
Cennik: https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
Share.

About Author