Ogrody Zoologiczne jako bezpieczny cel wycieczki

0

Stowarzyszenia chcą wspierać rodziny w czasie stresu związanego z zamknięciem

Zrzeszenie grodów zoologicznych wystosowało list do kanclerz Angeli Merkel oraz premierów krajów związkowych. W liście proszą o ponowne otwarcie ich drzwi od marca 2021, aby w okresie stresu związanego z lockdownem, oferować rodzinom bezpieczny cel wycieczek. W swoim liście rezes Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych prof. Jörg Junhold oraz jego koledzy Gert Emmrich z Deutsche Tierpark-Gesellschaft (Niemieckiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych) i Eckhard Wiesenthal z Deutscher Wildgehege-Verband (Stowarzyszenie Niemieckich Wybiegów dla Zwierząt Dzikich) podkreślają fakt, iż od pierwszego dnia pandemii ogrody zoologiczne wspierają działania niezbędne dla ochrony populacji przed Covid-19.

„Przez długie miesiące pozostawaliśmy zamknięci, dla dobra i zdrowia ponad 50 milionów naszych gości rocznie, mimo, iż z braku dochodów było dla nas wielkie wyzwanie.” – mówi Jörg Junhold, dyrektor Zoo w Lipsku. „Dlatego, uważamy się za wiarygodnego partnera w polityce”.

W obliczu zmniejszającej się liczby zakażeń oraz rosnącej presji społecznej w wielu rodzinach, ogrody zoologiczne mogłyby oferować rodzicom i dzieciom pewien rodzaj równowagi. „Sami także tego doświadczamy: w warunkach stresu związanego z zamknięciem, po miesiącach spędzonych w domu, istnieje pilna potrzeba bezpiecznych miejsc, będących celem wycieczek, nie tylko rodzinnych. Szczególnie przy sprzyjającej wiosennej pogodzie.” – mówi przewodniczący Jörg Junhold. „A koncepcje higieny członkowskich ogrodów zoologicznych zostały już wcześniej przetestowane”. Dyrektor Dr. Sven Hammer o aktualnej sytuacji Zoo Goerlitz: „Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze i konieczność dostosowania się do poszczególnych faz rozwoju pandemii. Przykładowo, w porozumieniu z regionalnymi władzami można by ograniczyć liczbę odwiedzających i początkowo otwierać tylko tereny zewnętrzne, a w późniejszej fazie budynki oraz wewnętrzne wybiegi zwierząt”.

W liście zawarto również podziękowania dla rządów federalnych, stanowych i lokalnych za udzielone wsparcie, nawet jeśli ze względu na różne formy organizacyjne, nie wszystkie ogrody zoologiczne mogły z niego skorzystać.

Kiedy znów będą możliwe takie obrazy? Pierwsze młode zwierzęta w görlitzkim zoo już są, brakuje tylko gości.

 Foto: www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Görlitz Zgorzelec
Zittauer Str. 43 02826 Görlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html 
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

Share.

About Author