Ogrody zoologiczne zwiększają działania na rzecz ochrony gatunków

0

Liczba zwierząt wypuszczonych na wolność znacznie wzrosła

 W ostatnich latach ogrody zoologiczne znacznie zintensyfikowały swoje wysiłki na rzecz ochrony gatunków. Taki jest wynik badań Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (VdZ) wśród członkowskich ogrodów. To znaczy, iż znacznie więcej zwierząt urodzonych i wyklutych w ogrodach zoologicznych należących do stowarzyszenia, mogło zostać wypuszczonych na wolność. W 2018 i 2019 roku łącznie z obiektów należących do VDZ wypuszczono na wolność 3072 zwierząt, należących do ​​46 różnych gatunków. Jeszcze w 2016 roku stowarzyszenie notowało rocznie kilkaset zwierząt wypuszczonych na wolność.

„Jesteśmy dumni z tego, iż jako instytucja zoologiczna wnosimy wkład w międzynarodową ochronę gatunków” – mówi dr Sven Hammer, dyrektor Zoo Görlitz-Zgorzelec. Co roku w Zoo Görlitz wypuszczane są na wolność młode bociany białe i żurawie euroazjatyckie. Ich rodzice trafili kiedyś z obrażeniami skrzydeł do kliniki dla chorych i rannych zwierząt, prowadzonej przez goerlitzkie zoo, ponieważ nie udało się przywrócić im całkowitego zdrowia zamieszkały w zoo. Tutaj ranne ptaki znalazły odpowiednich partnerów, z którymi co roku wychowują swoje potomstwo.

Zoo w Görlitz hoduje również inne zagrożone gatunki zwierząt, jak na przykład zagrożony wyginięciem żółw cuora. Zakłada się, iż na wolności gatunek ten już nie występuje. Tylko dzięki hodowli zachowawczej w ogrodach zoologicznych, gatunek ten ma szanse na przetrwanie.

Dzięki dobrej współpracy ogrodów zoologicznych oraz skoordynowanym programom hodowlanym, możliwe jest  zachowanie wysoce zagrożonych gatunków zwierząt pod opieką człowieka. W ramach projektów hodowli zachowawczej w ogrodach zoologicznych budowane są stabilne populacje. Jednocześnie prowadzone są prace mające na celu ochronę osobników, które pozostały na wolności oraz stworzenie warunków umożliwiających wypuszczanie na wolność, potomstwa urodzonego w ogrodach zoologicznych.

Foto: żółw cuora w Zoo Görlitz, www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Görlitz Zgorzelec

Zittauer Str. 43 02826 Görlitz

www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de

https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

Share.

About Author