Strażacy z OSP Ruszów nie próżnują – zawsze coś mają do roboty

0

W okresie pandemii związanej z COVID-19 strażacy z OSP Ruszów zdecydowanie ograniczyli swoją obecność w remizie w trosce o bezpieczeństwo własne oraz w przypadku zachorowania większej ilości strażaków możliwości obniżenia zdolności operacyjnej jednostki.

Wykonywane były oczywiście przeglądy i konserwacje oraz rozruchy kontrolne posiadanego sprzętu i wyposażenia jak również sporadyczne ćwiczenia , zwłaszcza w celu zapoznania się z nowo zakupionym sprzętem. W okresie jesiennym strażacy postanowili systemem gospodarczym odświeżyć – wyremontować zaplecze socjalne oraz świetlicę – salę szkoleniową. Impulsem były pozyskane nieodpłatnie w formie darowizny z firmy KRONO SWISS w Żarach panele podłogowe w ilości 150 m2.

Po krótkim namyśle zdecydowano, że położenie nowej podłogi bez pomalowania ścian i sufitów nie przyniesie oczekiwanych efektów i prace rozpoczęto od prac malarskich. Uzgodniono kolorystykę, zakupiono farby , materiały pomocnicze i pędzle poszły w ruch.

Strażacy głównie popołudniami i w weekendy w małych 2-3 osobowych grupach ,,walczyli’’ z przestrzenią oraz wieloma metrami kwadratowymi powierzchni. Tradycyjnie dużym utrudnieniem z uwagi na wysokość i trudny dostęp była część nad klatką schodową. Efekt pracy było już częściowo widać, ale do położenia podłogi trudno było jakoś się zabrać.

Aby prace przebiegały zgodnie ze sztuką budowlaną i podłoga wyglądała odpowiednio, pierwsze panele położono przy wsparciu tzw. fachowców we własnym gronie. Podczas układania prawie 135 m2 podłogi strażaków w początkowej fazie wsparli również Janusz Jurczak i Andrzej Drgas. Na czas remontu zaplecza socjalnego – kuchennego zdemontowano i wyniesiono do świetlicy meble i sprzęt AGD. Jeden blat na meblach wymagał naprawy – wymiany i poproszono firmę HDM z Ruszowa o pomoc. Gdy na miejsce przybyli panowie z w/w firmy aby dokonać stosownych pomiarów z politowaniem popatrzyli na nasze meble i powiedzieli krótko – dajcie nam trochę czasu i coś poradzimy. Odpowiedź z firmy HDM Ruszów była szybka i konkretna – zrobimy wam komplet nowych mebli kuchennych po tzw. kosztach w ramach dobrej, wieloletniej współpracy i przedstawili ofertę i projekt. Nie wiem jak zrobiona została wycena, ale wartość samych płyt, blatów, zlewozmywaka, baterii i akcesoriów meblowych wg nas przewyższał zaproponowaną cenę. Podaliśmy sobie rękę , oczywiście przyjmując propozycję i po dwóch tygodniach meble zostały dostarczone i profesjonalnie zamontowane w naszej strażackiej kuchence.

W lutym zaczęliśmy się rozglądać za sponsorami (co nie jest łatwe) w celu zdobycia środków finansowych na zakup zwłaszcza lodówki i innego sprzętu AGD. Ludzie mówią że, cuda się nie zdarzają – a jednak się mylą. Nasza miejscowość wgrała etap wojewódzki XII edycji konkursu ,,Świeć się z Energą” i otrzymała sprzęt AGD o wartości 10 tys. złotych ufundowany przez Firmę ENERGA. Dzięki Stowarzyszeniu ,,Towarzystwo Wspólnych Pomysłów” z Ruszowa znaczna część nagrody została przekazana nam strażakom tj. lodówka, zmywarka do naczyń, kuchenka mikrofalowa i czajnik. Nagrody dotarły do Ruszowa w piątek 12 marca i już wieczorem zostały zamontowane w naszym zapleczu socjalnym za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Pragnę podziękować wszystkim strażakom naszej jednostki którzy poświęcili wiele godzin podczas szpachlowania, malowania, kładzenia paneli podłogowych, listew przypodłogowych, drobnych prac elektrycznych i budowlanych a zwłaszcza wielokrotnemu sprzątaniu. Obecnie po okazałym remoncie nasza sala szkoleniowa – świetlica wyposażona w sprzęt nagłośnieniowy, audiowizualny będzie jeszcze lepiej służyła naszym strażakom oraz członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej do szkoleń oraz zajęć kulturalno – rekreacyjnych.  Serdecznie dziękujemy firmie KRONO SWISS z Żar, HDM w Ruszowie oraz Stowarzyszeniu ,,Towarzystwo Wspólnych Pomysłów” z Ruszowa za wsparcie rzeczowe naszej jednostki oraz wszystkim którzy nas wspierali.

Janusz Droś – OSP Ruszów

Foto: J. Wilk i archiwum OSP

Share.

About Author