Stop hejtowi wśród dzieci i młodzieży

0

Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. W Internecie bowiem każdy czuje się anonimowy i często przekraczane są granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Poczucie anonimowości nasila takie zachowania. Hejter nie widzi krzywdy, którą wyrządza odbiorcy, często więc nie ma świadomości jak bardzo krzywdzące mogą być jego słowa czy zachowania.

Hejt to pełne nienawiści, złości i pogardy  działanie osoby w Internecie, które ma sprowokować do kłótni, obrażać, obniżać samoocenę osoby hejtowanej. Hej, czy też mowa nienawiści może być skierowana do konkretnej osoby, ale także przedstawiciela danego narodu, płci, mniejszości religijnych oraz osoby o innym światopoglądzie.

Hejt zazwyczaj jest nieprzemyślany, podejmowany pod wpływem różnych emocji, bywa często reakcją na nudę, przejawem zazdrości, sposobem na zdobycie pozycji, czy odreagowaniem swoich niepowodzeń.

Hejt może przejawiać się nie tylko za pomocą słów, ale także za pomocą grafik (memów, gifów) oraz filmów.

Hejterzy powinni pamiętać, że w Internecie nigdy nie są anonimowi i nie są bezkarni. Mogą zostać podciągnięci do odpowiedzialności karnej.

Rodzicu pamiętaj, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie pozwólmy, aby zostało same z tego typu problemami.

podkom. Agnieszka Goguł

Źródło: zgorzelec.policja.gov.pl

Share.

About Author