Ziemia na granicy wytrzymałości

0

Dlaczego ZOO Görlitz oferuje coraz więcej wegańskich dań?

Od 29. 07. 2021 r. ludzkość żyje na kredyt: to znaczy, iż zużyliśmy już to, co natura może odtworzyć, a tym samym dostarczyć nam w zasobach biologicznych w ciągu jednego roku. Dzień, w którym zasoby odnawialne zostają zużyte znany jest jako „Dzień długu ekologicznego” (ang. Earth Overshoot Day). Gdyby obliczyć ten dzień dla samych Niemiec, to przypadłby już na 5 maja 2021. Nie ma planety B! Niemcy żyją tak, jak gdyby mieli do dyspozycji 3,1 ziemi, Australijczycy 5,4, Rosjanie 3,3 a Hindusi 0,7. Człowiek zużywa coraz więcej surowców, je za dużo mięsa, łowi za dużo ryb, zużywa za dużo drewna, produkuje za dużo dwutlenku węgla i zanieczyszcza za dużo wody. Wyczerpując zasoby Ziemi coraz bardziej i szybciej, a tym samym coraz bardziej osłabiając jej zdolność do regeneracji.

Światowa populacja rośnie, a wraz z nią jej wymagania, podczas gdy Ziemia wciąż jest tej samej wielkości. Ze względu na nasze zapotrzebowanie na energię, żywność i inne dobra konsumpcyjne, Dzień Długu Ekologicznego co roku wypada wcześniej. Nie spłacamy naszego długu wobec ziemi. To sprawia, że ​​ przyszłość naszych potomków staje się coraz bardziej niepewna, gdyż wiele siedlisk oraz gatunków zostało już nieodwracalnie zniszczonych.

Najwyższy czas zacząć działać! Od nas wszystkich w pewnym stopniu zależy zmniejszenie naszego śladu ekologicznego, a tym samym nadmiernej eksploatacji ziemi. My jako konsumenci określamy, co można sprzedać. Decydując się na zakup towarów ze zrównoważonych źródeł, wspieramy ten rodzaj produkcji.

„W Zoo Görlitz stale pracujemy nad tym, aby nasze działania były bardziej zrównoważone. Na przykład w naszym barze „Korytkowo” oferujemy wegańskie potrawy i mamy nadzieję, że także „nieweganie” sięgną po nie, uznają je za smaczne i w przyszłości częściej będą sięgać po dania bezmięsne”, mówi dr Viktoria Michel, pełnomocnik ds. ochrony gatunków w Zoo Görlitz. „Gdyby każdy Niemiec zrezygnował z jedzenia mięsa tylko jeden dzień w tygodniu, zaoszczędziłby 9 milionów ton dwutlenku węgla rocznie”

Foto: Pete Linforth, pixabay.com

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
Cennik: https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Share.

About Author