Bociany w podróży. „Hans” i „Bert” wysyłają SMS-y z informacją o swoim miejscu pobytu.

0

Hans i Bert wykluły się w tym roku w Zoo Görlitz-Zgorzelec wraz z dwoma innymi. Ich rodzice trafili kiedyś do görlitzkiego zoo przez Klinikę dla Dzikich i Rannych Zwierząt, i w wyniku urazów po wypadku nie mogą już latać.  Młode bociany wyklute w zoo, wypuszczane są na wolność w rezerwacie biosfery na północ od Görlitz, późnym latem, jak wystarczająco wyćwiczą mięśnie lotne.

Aby monitorować sukces reintrodukcji, Hans i Bert zostali wyposażeni w nadajnik GPS, który noszą jak mały plecak. Nadajnik zasilany jest przez miniaturowy panel słoneczny, a umieszczona w urządzeniu karta SIM, umożliwia przesyłanie informacji o współrzędnych lokalizacji SMS-em.

„W ten sposób udało nam się ustalić, iż oba bociany po wypuszczeniu na wolność pod koniec lipca, początkowo przez kilka dni przebywały w pobliżu rezerwatu biosfery i stopniowo coraz śmielej eksplorowały swoje siedlisko. Dwa tygodnie później zaczęły odlatywać na dalsze odległości w kierunku południowo-wschodnim” – relacjonuje konserwator gatunków w Zoo Görlitz dr Viktoria Michel.

Bert leciał konsekwentnie do celu nad Ukrainą, wzdłuż Morza Czarnego, nad Istambułem, do Syrii, Libanu i Izraela, przez Egipt do Sudanu, pokonując dystans 6 940 km. Transmisja danych Hansa została przerwana w Polsce, przy granicy z Niemcami. Jego plecak z nadajnikiem został znaleziony z odciętymi paskami, dlatego można wnioskować, iż stało się to w wyniku ingerencji człowieka.

Według wieloletnich badań, większości bocianów nie udaje się przeżyć wdrodze do ich zimowych kwater.
W podróży tej czai się wiele niebezpieczeństw, takich jak rozległe obszary pustynne, linie energetyczne, toksyczne nawozy oraz polowania ludzi i drapieżników.

„Tym bardziej cieszy nas fakt, iż Bert tak doskonale poradził sobie z trudem podróży. Mamy także nadzieję, że pozostałe dziesięć bocianów wypuszczonych przez görlitzkie zoo w 2021 roku, również dotrze do swoich zimowych kwater” – dodaje Viktoria Michel.

Foto: zoo-goerlitz.de
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de 
Cennik: https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Share.

About Author