Patronat zamiast fajerwerków

0

Zoo Görlitz prosi o darowizny dla zwierząt na koniec roku
Podczas gdy wiele osób radośnie wita Nowy Rok, Sylwester to noc grozy dla większości zwierząt dzikich oraz domowych. Przerażają je głośne petardy, syczące rakiety oraz jasne błyski. W konsekwencji u zwierząt często powstają śmiertelne urazy w wyniku prób ucieczki, a także poważne urazy psychiczne w postaci zaburzeń lękowych.
W Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są zwierzęta „uciekające” w momencie przerażenia, takie jak jelenie, antylopy, kangury i ptaki. W wyniku stresu pewnej sylwestrowej nocy, samica kangura wyrzuciła swoje młode z torby, które następnie zmarło z powodu wyziębienia. Aby najlepiej jak to możliwe zapobiegać takim scenariuszom, już kilka tygodni przed sylwestrem zwierzęta są przyzwyczajane do głośnych odgłosów, które płyną w nocy z głośników zamieszczonych na wybiegu. W samą noc sylwestrową na szyby zawieszane są zasłony, które chronią zwierzęta przed błyskami światła.
Dyrektor zoo wraz z pracownikami w sylwestra pozostają na miejscu, aby sprawdzać jak czują się zwierzęta. Następnego ranka po nocy sylwestrowej zbierają z wybiegów duże ilości pozostałości po fajerwerkach. Połknięcie ich przez zwierzęta, mogłoby doprowadzić do śmierci spowodowanej utknięciem ciała obcego w przewodzie pokarmowym.
Z powyższych powodów zoo z zadowoleniem przyjmuje decyzję rządu federalnego i stanowego o zakazie sprzedaży fajerwerków i zakazie używania fajerwerków w miejscach publicznych. „Życzymy wszystkim radosnego powitania Nowego Roku! Choć dla niektórych zabrzmi to dość drastycznie, to całkowita rezygnacja z pirotechniki w noc sylwestrową byłaby wielką przysługą, zarówno dla zwierząt z zoo, jak i dla wielu zwierząt dzikich oraz domowych” – mówi dyrektor zoo dr Sven Hammer.
Jego propozycja na dobre postanowienie noworoczne: pieniądze zaoszczędzone dzięki zakazowi sprzedaży fajerwerków zainwestować np. w „Patronat zakupu karmy” dla ulubionego mieszkańca zoo, co pozwoli przetrwać trudniejszy okres zimowy, kiedy zoo odwiedza mniej gości. Więcej informacji na nasze-zoo.pl oraz https://zoo-goerlitz.tivents.app/ !

Foto: www.zoo-goerlitz.de, I. Plath
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

 

Share.

About Author