Rekordowa kwota dla zagrożonych krokodyli

0

Kampania „Zwierzę Roku w Zoo” przynosi 150. 000 euro

Rekordowy sukces dla ochrony gatunków: W ramach kampanii „Zwierzę Roku 2021″ udało się zebrać po raz pierwszy rekordową sumę 150. 000 euro. Zebrane fundusze przeznaczane są na skuteczną ochronę zagrożonych gatunków krokodyli żyjących na Kubie, Filipinach, Borneo i w Nepalu.

Kluczem do sukcesu tegorocznej kampanii ” Zwierzę Roku ” była ścisła współpraca z ogrodami zoologicznymi i ich aktywny udział. Zoo Görlitz aktywnie uczestniczy w corocznej kampanii ochrony gatunków jako platynowy sponsor i wspiera działania lobbingowe na rzecz co roku nominowanych, nowych gatunków zagrożonych.

Oprócz misji edukacyjnej, ogrody zoologiczne zajmują się także hodowlą zagrożonych gatunków w ramach naukowych programów hodowlanych. Weźmy krokodyla filipińskiego – średniej wielkości gatunek krokodyla, który w swoim rodzinnym kraju, Filipinach, jest zagrożony wyginięciem. W stacjach hodowlanych na Filipinach żyje zaledwie kilka zwierząt przebadanych genetycznie, co sprawia, że krokodyle żyjące w europejskich ogrodach zoologicznych są szczególnie cenne dla ochrony gatunku, gdyż zwierzęta czystej krwi są podstawowym warunkiem reintrodukcji. Utrzymanie zwierząt jest czasochłonne i skomplikowane. Ponadto krokodyle filipińskie osiągają dojrzałość płciową dopiero w wieku 10-15 lat. Oznacza to, że stworzenie stabilnej populacji pod opieką człowieka i rozważenie reintrodukcji zajmuje wiele lat. Od początku działań hodowlanych w Europie, dzięki sukcesom hodowlanym w różnych ogrodach zoologicznych, liczba zwierząt wzrosła z 15 na początku do 51 aktualnie. Pierwsze krokodyle hodowane w Niemczech zostały niedawno sprowadzone na Filipiny, aby wzmocnić lokalną populację.

„To doskonały przykład tego, jak projekty hodowli zachowawczej koordynowane przez ogrody zoologiczne aktywnie przyczyniają się do działań ochronnych in situ lub, jak w tym przypadku, w ogóle je umożliwiają” – mówi dr Hammer, dyrektor zoo w Görlitz. „Poprzez ukierunkowane połączenie hodowli pod opieką człowieka i jednoczesne przygotowanie optymalnych warunków życia w pierwotnym siedlisku, wdrażany jest najlepszy możliwy sposób ochrony zagrożonych gatunków”.

Foto: R. Moore
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

 

Share.

About Author