Od A jak alpejski koziorożec do Z jak złotogłowa marmozeta

0

Roczna inwentaryzacja w Naturschutz-Tierpark Nasze-Zoo Görlitz-Zgorzelec

Jak co roku, 2022 zaczyna się w Zoo Görlitz od corocznego liczenia zwierząt. A dokładnie od porównywania danych w księgach zwierząt, gdyż informacje na temat tego co dzieje się w stadach zwierząt, aktualizowane są na bieżąco i tym samym dostępne są każdego dnia.

Podczas inwentaryzacji, istnieje także kilka wyzwań, które wymagają od opiekunów zwierząt dużo cierpliwości, pracy zespołowej oraz zastosowania przysmaków dla zwierząt, aby określić dokładną liczbę populacji. Dotyczy to na przykład szybko przemieszczających się grup zwierząt, takich jak ryby w ławicach oraz krewetki karłowate, duże stado żwawych papużek w Świergolandii czy, mieszkające w dostępnej dla gości wolierze Qishan, wiewiórki skalne, które nie usiedzą chwili spokojnie na miejscu. Jednak doświadczenie opiekunów zwierząt pozwoliło pomyślnie ukończyć liczenie zwierzyńca.
Wynik nie różni się znacząco od danych z roku poprzedniego. „W görlitzkim zoo żyje aktualnie 666 zwierząt 88 różnych gatunków“, jak informuje kurator zwierząt. „Wraz ze śmiercią kuca Ronny’ego i przeprowadzką ostatniego dudka do innego zoo, odeszły dwa gatunki zwierząt, które zostały zastąpione przez: żyjące jeszcze za kulisami świnki morskie olbrzymie zwane też kawią oraz afrykański krocionóg olbrzymi ” dodaje kuratorka.

Do najważniejszych wydarzeń hodowlanych w 2021 roku należy przychówek sześciu gazeli dżejran, z których dwie karmione były przez opiekunów zwierząt. Pozostałe znaczące sukcesy hodowlane dotyczą zagrożonych jaszczurek krokodylowych, sępów płowych, aleksandrett chińskich, łabędzi krzykliwych i marmozet złotogłowych. Szczególną dumą napawają pierwsze sukcesy hodowlane sójkowca żółtobrzuchego i sójkowca wielkiego.

Na pokład goerlitzkiego zoo w 2021 roku dołączyła: panda czerwona Zayah przybyła z Holandii oraz manul Manie pochodzący z włoskiego zoo. Nasze Zoo opuściła samiec wydry Marek, który przeprowadził się z Görlitz do Kaliningradu w Rosji. Przeprowadzki tych trzech gatunków zwierząt są efektem współpracy w ramach międzynarodowych programów hodowlanych, w których zoo Görlitz angażuje się wraz 13 gatunkami dzikich zwierząt.

Dla miłośników statystyki: w 2021 roku zwierzęta w zoo zjadły około 48. 000 kg siana, 25. 000 kg warzyw i owoców, 15. 000 kg karmy w granulacie, 1. 800 kg jednodniowych piskląt i 1. 500 kg ryb.

Zdjęcie: jaszczurka krokodylowa z potomstwem; zoo-goerlitz.de, F. Thiel
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

 

 

Share.

About Author