Serwisowanie maszyn rolniczych – dlaczego jest konieczne?

0

Współczesne maszyny rolnicze, szczególnie ciągniki i kombajny, to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, które usprawniają pracę na praktycznie każdym etapie produkcji w gospodarstwie rolnym. Za ich wysoką wydajnością i funkcjonalnością idzie równie wysoki koszt zakupu i eksploatacji – średnia cena nowego ciągnika to równowartość wysokiej klasy samochodu osobowego. Aby mieć pewność, że wyłożona kwota będzie dobrą inwestycją, a sprzęt posłuży nam przez długi czas, nawet po osiągnięciu sędziwego wieku, niezbędne jest przeprowadzanie jego regularnych kontroli i odpowiednie serwisowanie.

Serwis sposobem na przedłużenie żywotności maszyn

Każda pojedyncza część urządzenia mechanicznego posiada określony okres wytrzymałości i jest podatna na uszkodzenia. Jej awaria może mieć niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania innych układów, składających się na konstrukcję całej maszyny. Regularne kontrole pozwalają ustalić stan techniczny sprzętu, zlokalizować te części, wobec których istnieje ryzyko pojawienia się awarii i w porę wymienić je na sprawne. Przegląd to nie tylko wymiana filtrów i olej ale też sprawdzenie wielu istotnych podzespołów gwarantujących sprawne działanie maszyny.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Dlaczego regularność kontroli jest tak ważna w przypadku maszyn rolniczych? Ponieważ od ich sprawności zależy postęp w pracach gospodarstwa rolnego. Jeśli jedna z maszyn ulega nagłej awarii, cała produkcja może drastycznie zwolnić lubcią nawet stanąć w miejscu. Z kolei opóźnienie terminów może oznaczać straty finansowe dla gospodarstwa. Wykonywanie terminowych przeglądów w momencie, gdy maszyna nie jest potrzebna w polu jest tańsze niż dokonywanie koniecznych napraw (często w sytuacjach awaryjnych okazuje się, że jeden uszkodzony element miał negatywny wpływ na stan pozostałych, które również nadają się do wymiany), a po drugie nie naraża gospodarstwa na dodatkowe koszty, kiedy np. konieczne będzie wynajęcie sprzętu zastępczego w celu nadrobienia zaległości w pracy.

Wartość maszyny w rynku wtórnym

Każdy wie, że maszyna która ma kompletną historię przeglądów i napraw dokonywanych w autoryzowanych warsztatach serwisowych zawsze sprzedaje się lepiej. Dzisiaj standardem jest wpisywanie przy sprzedaży samochodu, że było on „serwisowany w ASO”. Obecnie coraz częściej jest to widoczne przy autach już 4–6 letnich. Kompletna książka serwisowa daje nam pewność co kupujemy i że maszyna było prowadzona bardzo rzetelnie. Przykładem może być ładowarka. Ładowarka z takim samym przebiegiem i w tym samy roczniku, ale serwisowana przez cały okres użytkowania osiąga cenę co najmniej 10% wyższą.

Komu zlecić serwisowanie sprzętu rolniczego?

Maszyny rolnicze wykorzystywane w pracy gospodarstwa rolnego nie należą do tanich, z tego powodu warto powierzyć je w ręce fachowców posiadających odpowiednie kwalifikacje. W ofercie serwisów znajdziemy między innymi remonty silników, remonty maszyn rolniczych i poszczególnych podzespołów, oraz naprawę automatyki, hydrauliki instalacji elektrycznej. Jednym słowem jest to kompleksowa obsługa każdego rodzaju maszyny.

Autoryzowany serwis zapewnia profesjonalną obsługę przez wyszkolonych pracowników. Specjaliści Agroas są wyposażeni we wszystkie narzędzia do diagnostyki i są w stanie „przewidzieć”, że wykonanie w ciągniku podstawowej kontroli stan i naprężenia pasa odbioru napędu z silnika pozwoli wychwycić jego nieprawidłowe działanie i zapobiegnie powstaniu późniejszych uszkodzeń. W kombajnach sprawdzenie tulei metalowo gumowych na wahaczach pozwala zapobiec późniejszym uszkodzeniom podsiewacza a nawet całego kosza sitowego.

Autoryzowany serwis maszyn rolniczych jest też gwarantem uczciwości. Bardzo modny dziś temat „cofania” liczników dotyczy przecież nie tylko samochodów, ale również ciągniki rolnicze są na to narażone. Pierwsze kontrole policji już zostały przeprowadzone! W wielu przypadkach okazało się, że atrakcyjny przebieg tak naprawdę jest zupełnie inny. Wasz przyszły „kupiec” maszyny w rynku wtórnym nie będzie miał wątpliwości co do stanu licznika jeżeli maszyna zakupiona u autoryzowanego dealer była serwisowana również u niego. Maszyna serwisowana w autoryzowanym serwisie nawet po okresie gwarancji mając pełną historię serwisową może liczyć na wsparcie Dealera w zakresie napraw nietypowych awarii.

Share.

About Author