Kto może pomaga przy ukończeniu budowy nowego wejścia do Zoo Goerlitz

0

Czy goście będą mogli korzystać z niego zgodnie z planem, czyli w marcu, stoi pod znakiem zapytania. 

Trwają prace budowlane związane z rozbudową strefy wejścia do görlitzkiego zoo. Sukcesem zakończył się pierwszy etap, polegający na wykonaniu zewnętrznej warstwy budynku. Dzięki pomocy regionalnych przedsiębiorstw trudniących się budową dachów, montażem drzwi i okien, udało się dotrzymać terminu realizacji, który upłynął 31 grudnia 2021. Połowa kosztów w wysokości 98 000 euro została sfinansowana z funduszy projektowych Wydziału Kultury oraz Miasta Görlitz.

Nadal jednak pozostaje wiele do zrobienia. Drugi etap, czyli prace wykończeniowe wraz z instalacją ogrzewania, energii elektrycznej oraz komputerów, musi zostać zakończony najpóźniej do marca. W związku
z tym potrzebna jest każda wolna ręka do pracy, aby ukończyć budowę przed rozpoczęciem sezonu. Na ten cel zoo otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 50,000 EUR (90 % kosztów) z funduszy PMO.

Ostatnio pojawiało się pytanie, jak mają się apele o darowizny na utrzymanie görlitzkiego zoo do budowy nowej strefy wejścia. Sytuację wyjaśnia prezes zarządu stowarzyszenia Carsten Liebig: „Koszty bieżące utrzymania zoo, a koszty realizacji poszczególnych projektów jak np. budowa nowego budynku, to dwie zupełnie niezależne kwestie. Koszty bieżące zwykle pokrywane są z działalności zoo – w przypadku ograniczeń, jak te związane z pandemią, funkcjonowanie zoo w dużej mierze zależne jest od darowizn.  Z drugiej strony duże projekty, takie jak budowa nowego wejścia, często możliwe są tylko dzięki pozyskaniu konkretnego dofinansowania. Dlatego dyrekcja oraz pracownicy zoo są bardzo wdzięczni za ogromne wsparcie w postaci darowizn w ciągu ostatnich dwóch padnemicznych lat.”

„Po siedmiu latach intensywnych poszukiwań źródła dofinansowania oraz zatwierdzaniu odpowiednich wniosków budowlanych, w końcu możemy zrealizować ten jakże ważny i potrzebny projekt infrastrukturalny,
dla naszych gości. Dzięki budowie nowej strefy wejścia, spełnione zostaną także nowe wymagania dotyczące rozdzielenia strumieni gości przybywających oraz opuszczających zoo”, kontynuuje Carsten Liebig. „Jesteśmy także bardzo wdzięczni za wysoki poziom zaangażowania naszych pracowników. Dzięki temu udało się znacznie obniżyć koszty własne projektu, szacowane na 350. 000 euro”.

Foto: Pracownicy pomagający przy budowie dachu.
www.zoo-goerlitz.de, S. Späthe
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

 

 

Share.

About Author