Transfer płazów. Tysiące żab przenoszonych przez ulicę.

0

Po zimowej hibernacji żaby, ropuchy, salamandry i inne płazy migrują do swoich tarlisk, w celu złożenia jaj. Przyciągają je zbiorniki wodne, w których same spędziły życie jako kijanki. W drodze z kwater zimowych do zbiorników wodnych, czyha na nie wiele niebezpieczeństw: przejście przez drogę, czający się wrogowie, możliwość wpadnięcia do otworów ściekowych i inne. Dlatego Nasze Zoo wspiera naszych partnerów ochrony gatunkowej ze Stacji Ochrony Przyrody Östliche Oberlausitz e.V. (https://www.naturschutzstation-oestliche-oberlausitz.de/) w ochronie zagrożonych płazów, podczas wędrówek do miejsca tarła. W ramach projektu ochrony płazów, ustawiono wiele kilometrów płotków ochronnych, które sprawdzane są 1 lub 2 razy dziennie. Żaby oraz inne płazy zgromadzone przy płotkach są zbierane i przenoszone przez ulicę. W ten sposób w ubiegłym roku udało się uratować około 28 753 płazów. Na pierwszy rzut oka liczba ta zdaje się być dość spora, jednak w 2016 roku liczba uratowanych płazów wynosiła 73 520.

Ze względu na ich specyficzny cykl życia, płazy do rozmnażania potrzebują zbiorników wodnych. Dlatego szczególnie narażone są na utratę odpowiednich siedlisk. Przetrwanie utrudniają im: rosnące zużycie gruntów przez przemysł i rolnictwo oraz rozdrobnienie krajobrazu przez budowę osiedli i dróg. Dodatkowym zagrożeniem jest rosnące zanieczyszczenie wód oraz stosowanie środków owadobójczych.

„Płazy pełnią ważną rolę w swoich ekosystemach. Dlatego konieczne jest wzmożenie wysiłków na rzecz ochrony tych zwierząt, na przykład poprzez budowę kolejnych biotopów lub dostosowanie sztucznie powstałych zbiorników wodnych. Płazy potrzebują odpowiednich siedlisk, aby przetrwać”, mówi Annett Hertweck ze stacji ochrony przyrody Östliche Oberlausitz.

Foto: Naturschutzstation Östliche Oberlausitz
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
ww.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

 

Share.

About Author