Kolorowe piękności w niebezpieczeństwie

0

W Światowym Dniu Papugi Zoo Görlitz-Zgorzelec wzywa do ochrony tych inteligentnych ptaków! 

Papugi od zawsze fascynowały ludzi. Inspiruje nas nie tylko ich kolorowe upierzenie, ale także inteligentna natura. Ale to właśnie te cechy były przyczyną śmierci wielu gatunków papug. Do dziś, na wielką skalę, papugi odławiane są na wolności przez kłusowników, w celu sprzedaży jako zwierzęta domowe lub zabijania, aby pozyskać ich piękne, kolorowe pióra. Ponadto, z powodu ekspansji osad ludzkich oraz gruntów rolnych kurczą się lasy tropikalne, stanowiące ich siedliska. Obecnie prawie jedna trzecia wszystkich gatunków papug zagrożona jest wyginięciem!

Światowy Dzień Papugi obchodzony 31 maja ma jasne przesłanie: czas działać! Ty także, wspólnie z Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec, możesz pomóc wspierając kampanię ZGAP na rzecz ochrony bardzo zagrożonych gatunków papug „Zwierzę Roku 2023” (www.tierpark-goerlitz.de/Zwierze-roku-2023.html). Datki przeznaczane są na sadzenie drzew stanowiących pokarm dla ary różowookiej w Boliwii i ary oliwkowej w Ekwadorze, instalowanie budek lęgowych i rozmieszczanie strażników leśnych, aby chronić je przed kłusownictwem.

Oprócz środków ochrony „in situ”, w siedliskach gatunków zagrożonych, ważny wkład w ochronę gatunków wnoszą także ogrody zoologiczne. Na przykład Zoo w Görlitz koordynuje program hodowlany zagrożonych aleksandrett chińskich, wkrótce w nowej wolierze zamieszka zagrożona wyginięciem rudosterka szaropierśna.

Poprzez edukację ekologiczną oraz bliskość ze zwierzętami w Świerolandii, Zoo Görlitz pragnie inspirować społeczeństwo do ochrony zagrożonych gatunków papug.
1. czerwca z okazji Dnia Dziecka sporo będzie się działo w temacie papug. Dzieci mogą np.: przemienić się w arę podczas malowania twarzy od 15:00 do 17:00 oraz sprawdzić, czy są tak sprytne jak kakadu, rozwiązując rebusy w eksperymentalnych skrzyniach.

Foto: Zoo Goerlitz koordynuje projekt zagrożonych aleksandrett chińskich
www.zoo-goerlitz.de, G. Drozd

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec

Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
Cennik:https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

Share.

About Author