Wirus Usutu przyczyną końca hodowli gwarków w Zoo Görlitz-Zgorzelec

0

Para gwarków „Bea” i „Beato” wprowadziły się do Zoo Görlitz w 2020 roku, gdzie w 2022 roku wydała na świat swoje pierwsze potomstwo, a następnie wzorowo je wychowywała. W tym roku w dwóch lęgach wychowały się trzy młode ptaki. „To wielki sukces, bardzo ważny dla ochrony tego gatunku”, wyjaśnia kurator zoo Catrin Hammer: „Ten monogamiczny gatunek ptaków jest bardzo wybredny, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego partnera życiowego. Gwarki wychowują potomstwo tylko w zgodnych parach hodowlanych” – dodaje.

Niestety, załoga zoo nie mogła długo cieszyć się tym sukcesem: W ciągu czterech dni padły zarówno dorosłe osobniki, jak i dwa młode z drugiego lęgu. Martwe ptaki zostały natychmiast wysłane do Landesuntersuchungsamt w Dreźnie w celu przeprowadzenia sekcji.

Wynik badania: Wszystkie ptaki padły z powodu wirusa Usutu. Pochodzący z Afryki wirus został wykryty po raz pierwszy w Niemczech w 2010 roku. Jest przenoszony przez komary i powoduje śmiertelne infekcje, szczególnie u ptaków. Potocznie infekcja ta znana jest również jako „śmierć kosa”, ponieważ kosy uchodzą za najbardziej dotknięty wirusem gatunek ptaków w Niemczech.

Młody gwarek z pierwszego lęgu przeżył tylko dlatego, że został oddzielony na początku drugiego lęgu z powodu agresji rodziców, a następnie umieszczony wewnątrz obiektu, gdzie nie osiedliły się zagrażające mu komary.

Aby zapewnić przetrwanie ostatniego gwarka z Görlitz, załoga zoo zapewniła mu szybki odlot w kierunku Morza Bałtyckiego, a dokładnie do Centrum, Randkowego w Parku Ptaków Marlow (Vogel Park Marlow), gdzie wcześniej jego rodzice oraz rodzeństwo mieli już szansę spotkać swoją wielką miłość.

Ponieważ aktualnie nie ma ani skutecznego leczenia, ani profilaktycznego szczepienia przeciwko wirusowi, hodowla gwarków w Görlitz została przerwana do odwołania.

Foto: gwarek w Zoo Görlitz
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
Cennik: https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Share.

About Author