Nadchodzi era niedźwiedzia. Wiosną przyszłego roku w Zoo Görlitz-Zgorzelec rozpocznie się budowa wybiegu dla niedźwiedzi tybetańskich.

0

W końcu nadszedł ten czas! Po szeroko zakrojonych i czasochłonnych pracach związanych z planowaniem wybiegu dla zagrożonych wyginięciem niedźwiedzi tybetańskich w Zoo Goerlitz, projekt budowy poczynił decydujący krok naprzód. Kompletna dokumentacja planu budowy, do wglądu i zatwierdzenia, sostała przedłożona w Sächsische Immobilien- und Baumanagement (SIB). Po uzyskaniu wszystkich zezwoleń, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiosną przyszłego roku rozpocząć budowę tego wyjątkowego projektu na wielką skalę. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 r., tak aby niedźwiedzie tybetańskie „Franz” i „Mischa” mogły wprowadzić się do swojego nowego domu, najpóźniej wiosną 2025 r.

„Nowy obiekt dla niedźwiedzi tybetańskich harmonijnie wpisze się w klimat tybetańskiej wioski, wzbogacając jej strukturę.” wyjaśnia dyrektor zoo dr Sven Hammer. ” Na terenie wybiegu znajdą się: budynki zaprojektowane w stylu tybetańskim, ogrodzenia wykonane z kamienia, a także niepozorne płoty, staw, naturalne struktury reliefowe, roślinność oraz wiele możliwości zajęć dla niedźwiedzi.”

Młode niedźwiedzie żyjące obecnie w niemieckim Zoo Dessau i czeskim ZOO Chleby, odegrają w przyszłości   ważną rolę w Zoo Görlitz, jako „niedźwiedzie edukacyjne”. Ursus thibetanus jest najbardziej eksploatowanym przez człowieka gatunkiem niedźwiedzia, a także najbardziej dotkniętym nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami oraz utratą siedlisk na całym świecie. To wystarczający powód, aby görlitzkie zoo podjęło ten problematyczny temat.

Poza tym, Zoo Görlitz odgrywa pionierską rolę w ochronie tego gatunku, uczestnicząc w nowo uruchomionym programie EEP (European Ex-situ Programm) dla niedźwiedzi tybetańskich, a także wspiera finansowo projekt in-situ – na obszarze pochodzenia niedźwiedzi.

Zoo Görlitz zachęca przyjaciół oraz sympatyków zoo do udziału w swoim ulubionym projekcie. 5 €, 25 € lub 100 € – każda, nawet najmniejsza darowizna jest wielkim wsparciem! Wykupując element układanki za 200,00 €, także Ty możesz aktywnie przyczynić się do współfinasowania tego projektu. Jest to niedźwiastyczny prezent – nie tylko na Boże Narodzenie. Więcej informacji można znaleźć na stronie tierpark-goerlitz.de/Tibetbaer.html.

 


Fot.: młody niedźwiedź tybetański
(iStock;dangdumrong)
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de Cennik:
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Share.

About Author