Nadleśnictwo Ruszów informuje, że w dniach 21-23 września w okolicy miejscowości Polana, Gozdnica (Leśnictwo Głuszec, Modrzew i Toprów). Przy sprzyjającej pogodzie prowadzony będzie zabieg lotniczego zwalczania groźnego szkodnika sosny – barczatka sosnówka – powodującej, przy masowym rozwoju groźbę obumarcia drzewostanów.
W związku z powyższym WPROWADZA SIĘ ZAKAZ WSTĘPU NA TERENY OBJĘTE ZWALCZANIEM w dniach 21-29.09.2006. Okres karencji środka – 5 dni.
Dla osób zainteresowanych dokładną lokalizacją pól zabiegowych tel. 075 77 14 338 lub osobiście w biurze nadleśnictwa.
Od redakcji:
—
Barczatka sosnówka Dendrolimus pini
(Lepidoptera,Lasiocampidae)
Motyl ten czasem występuje masowo w borach sosnowych na glebach ubogich. Roi się od początku lipca do początku sierpnia. W ciągu dnia siedzi zwykle nieruchomo na pniu, niewidoczny dzięki ochronnemu ubarwieniu, lata zaś nocą. Szczególnie żywo latają samce, również w dzień, gdy są niepokojone.
Samica składa jaja pojedynczo lub w luźnych złożach na cienkich gałązkach i igłach u nasady korony, rzadziej na korze pni, najchętniej na starszych sosnach, czasem na świerkach i jodłach. Po 2-3 tygodniach od złożenia jaj, w sierpniu, wylęgają się gąsieniczki i żerują w koronach do pierwszych mrozów w październiku i listopadzie. Zimują na pół wyrośnięte gąsienice w ściółce przy pniach drzew, na których żerowały. W marcu wspinają się po pniach do korony, gdzie dalej żerują na igłach. Przepoczwarczają się w czerwcu, otoczone wrzecionowatym oprzędem, między płatami kory pni lub między pędami. Mniej więcej po 5 tygodniach spoczynku poczwarki, w lipcu, wylęgają się motyle. Generacja najczęściej roczna, na północy dwuletnia.
Ważny szkodnik leśny. W lutym w celu ochrony drzew należy nakładać na pnie pierścienie lepowe, które uniemożliwiają gąsienicom wędrówkę w korony. Wiosenny żer jest szczególnie niebezpieczny dla drzew.