Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 2 kwietnia ustawę wprowadzającą bardziej rygorystyczne kary m.in. dla kierujących, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 50km/h i więcej. Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Koniec pobłażliwości dla nietrzeźwych kierowców.
W razie spowodowania wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia, sąd w wyroku wyda zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju (na okres nie krótszy niż 3 lata) . Górna granica zakazu została podniesiona z 10 do 15 lat.
Wobec recydywistów zostanie orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Rozporządzenie wprowadza możliwość montażu tzw. blokady alkoholowej dla osób skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości.
Nawet 2 lata pozbawienia wolności może grozić za prowadzenie pojazdu mechanicznego na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę, której zostały cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Konfiskata Prawa Jazdy na 3 miesiące
Jak już wspomniałem we wstępie kierujący, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o minimum 50km/h w terenie zabudowanym będą musieli pożegnać się z uprawnieniami. Dokument zostanie zabrany przez Funkcjonariusza Policji. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.
Kolejną ważną zmianą jest zabranie PJ za przewożenie o 2 lub więcej pasażerów niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku stwierdzenia powyższego wykroczenia dokument również zostanie odebrany na 3 miesiące.
Źródło: MSW, prezydent.pl