Habakuk – zagrają w Ruszowie

0

Grupa „HABAKUK’ zagra u nas w Ruszowie, w Sobotę 30 czerwca 2007 r o 21:30 w ramach „Jagodowego lata & Sikawy”. Pozwolę sobie kilka zdań o tej najbardziej rozkoncertowanej grupie w Polsce. Początki zespołu sięgają roku 1989, gdy na wspólnym jamowaniu spotykały się grupy: Engaddi z Częstochowy i Samuel z pobliskiego Będzina. Engaddi było kapelą stworzoną przez lidera Habakuka – Wojtka „Brodę” Turbiarza, natomiast Samuel był to zespół w którym grali Jacek i Mariusz Karolewscy – aktualnie Jacek jest liderem grupy Transformacja. W roku 1990 te spotkania zaowocowały powstaniem HABAKUK. Poniżej troszkę historii oraz galeria z koncertu.

Trzon zespołu stanowili:
Wojciech „Broda” Turbiarz (gitara, głos),
Jacek Karolewski (gitara, głos),
Mariusz Karolewski (bas),
Irena Toborek (głos),
Paweł „Smerda” Derda
(instrumenty klawiszowe).
Poza tym przez zespół przewinęło się bardzo wiele osób, głównie perkusistów (Darek Litera, Grzesiek Orpich Kwiczoł, Korba, Truskol)
Habakuk jest jednym z najczęściej koncertujących polskich zespołów. Na trasie Rege Tonite 2003 w ciągu dwóch miesięcy zagrał 44 koncerty w Polsce, Niemczech oraz Czechach, sprzedając ponad 10 000 biletów. Habakuk zagrał również na pierwszej edycji Punky Reggae Party będąc najjaśniejszym punktem imprezy. Zespół w ciągu 16 lat działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy.Do najciekawszych koncertów należy występ na „Tam gdzie biją źródła” w Ustroniu w 2001 roku, wspólnie z Zion Train – koncert transmitowany był przez publiczną telewizję, „Odjazdy” 1997 – w tamtym roku grał również Rammstain, Chumbawamba czy Kazik, „Reggae Dub Festival” w Bielawie i „Ostróda Reggae Festival” – największe festiwale reggae w kraju. Habakuk był też twórcą hymnu festiwalowego festiwalu w Ostródzie w 2006 roku. W przeciągu ostatnich 8 lat Habakuk zagrał 488 koncertów, z czego ponad 400 przez w ostatnim pięcioleciu. Habakuk zawsze przyciągał na koncerty ogromne ilości ludzi. Docierał do różnych środowisk, nie zamykał się nigdy tylko i wyłącznie w reggae. Przykładem kreatywnego podejścia jest fakt, że już w połowie lat 90′ miały miejsce wspólne koncerty z częstochowskimi składami hip-hopowymi. Moda zaś na ten typ łączenia gatunków do Polski dotarła kilka lat później – Habakuk był prekursorem tego stylu. W 2000 roku zespół zagrał na Przystanku Woodstock, zaś występ ten był później niejednokrotnie retransmitowany, między innymi w „Kręciole” Jurka Owsiaka, zespół natomiast został zaproszony na koncert w studio na Woronicza w czasie Finału Wielskiej Orkiestry świątecznej Pomocy.W lutym 2007 Habakuk zagrał trasę po wyspach. Odwiedził na niej takie miasta jak: Londyn, Edynburgh, Glasgow, Cork, Dublin, Galway, Belfast. Jako pierwszy polski zespół reggae Habakuk zagrał tak dużą trasę po Wyspach, a 23 czerwca jako pierwszy polski zespół zagra w Anglii na ogromnym festiwalu Glastonbury. 9.03.2007 ukazał się nowy, zjawiskowy album zespołu, pt. „A Ty Siej.”, będący hołdem złożonym Jackowi Kaczmarskiemu. Na płytę „A Ty Siej.” Habakuk nagrał jego piosenki w wersjach reggae. „Mury”, „Arka Noego”, „Krajobraz po uczcie”, „Źródło” czy inne sztandarowe utwory słynnego śpiewającego poety nabrały nowego wyrazu doskonale wpisując się w stylistykę reggae.
Aktualnie zespół występuje w składzie:

Wojtek „Broda” Turbiarz – lead vocal, gitara
Wojtek Cyndecki – bass
Krzysztof Niedźwiecki – gitara
Jaromir Puszek – perkusja
Marek Makles – instrumenty klawiszowe
Adam Celiński – akustyk

{phocagallery view=category|categoryid=71|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.