Mała Wielkanoc

0

W niedzielę 13 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pieńsku odbyła sie impreza etnograficzna „Mała Wielkanoc”. Udział w niej wzięło 6 zespołów ludowych z Polski- „ADELE” z Ruszowa, „PODOLANIE” z Czerwonej Wody, „LASOWIANKI” z Lasowa, „LASOWIANIE” z Pieńska ,”ŻARKI” z Żarek Średnich, „MARYSIEŃKI” z Radostowa. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyła grupa Serbołużyczan z zaprzyjaźnionej miejscowości Rohne z Niemiec.

Jak powiedział jeden z zaproszonych gości etnograf Henryk Dumin – dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego „Celem imprezy na której reprezentowane są wspólnoty kulturowe ludzi z różnych regionów Polski, z Wileńszczyzny, z kresów wschodnich oraz zza Nysy, jest przekazywanie młodym pokoleniom tradycji i zwyczajów obchodów świat Wielkanocnych, tak jak to uczynili to nasi ojcowi i matki przekazując je obecnym uczestnikom.” Te tradycje i zwyczaje przetrwaly już 60 lat na tych ziemiach, na których osiedlili sie nasi ojcowie.

Pan Henryk Dumin był przewodniczącym jury, które oceniało potrawy wielkanocne /oceniano walory smakowe przygotowanych potraw, tradycyjny skład i wygląd potraw / oraz wykonanie palm i zdobienie jajek zwanych pisankami.

Zespół z Ruszowa zdobył jedną z trzech głównych nagród. Dwie pozostałe zdobyłi „Lasowianie ” oraz Żarki. Przyznano też trzy drugie miejsca zespołom; „Lasowianki”, „Marysienki” oraz „Podolanie”. Panie z Ruszowa przygotowały następujące potrawy:

Obuchowska Anna i Dobrzańska Maria – boczek zawijany i jajka faszerowane w majonezie
Koza Sabina – mazurek i baranek z masła,
Władysława Wróbel – koszyk Wielkanocny ze święconką,
Deluga Anna – galareta z nóżek, golonka pieczona, mielonka z jajkiem zwana „Zającem”, kiendziuk, zupa chłopska,
Izabela Ilczuk – kiełbasa swojska wędzona,
Józefa Wrona – sernik,
Krystyna Myślicka i Janina Jasiczak – baby drożdżowe,
Eryka Pięta – pasztet.

W trakcie imprezy można było posłuchać występów zespołów ludowych oraz pobawić sie przy dźwiękach kapel ludowych. Paniom z Ruszowa gratulujemy kolejnego sukcesu.

{phocagallery view=category|categoryid=48|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.