Pasowanie na czytelników

0

Świat, w którym obecnie żyjemy, jest pełen pokus dla młodego człowieka : komputer,internet,gry TV, komórki, DVD, Mp3 są konkurentami dla tradycyjnej książki. A gdy w życiu dziecka zabraknie czytania bajek, baśni,książeczek o przyrodzie itp, świat tegoż dziecka jest uboższy niż oczytanego rówieśnika. Problemy z czytaniem, pisaniem, rozwiązywaniem zadań, rozumieniem przeczytanego tekstu są tego konsekwencją. Szczególnie ważne jest aby rozbudzić dziecko czytelniczo do wieku 9-10 lat, gdy wchodzi ono w tzw. „złoty wiek” czytelniczy. Wówczas czyta bardzo dużo rozmaitych książek. Jak przełamać niechęć do czytania łamią sobie głowy zarówno nauczyciele jak i bibliotekarze. Takie akcje jak „Cała Polska czyta dzieciom” są dobrym przykładem zwrócenia uwagi na ten problem.Aby wszystkie dzieci miały okazję poznać drogę do bibliotek publicznych w gminie Węgliniec, pracownicy bibliotek organizują coroczne pasowanie pierwszaków na czytelników.

W tym roku w Bibliotece Publicznej w Ruszowie było takie pasowanie w dniu Prima Aprilis czyli 1 kwietnia. Uczniowie z dwóch pierwszych klas pod opieką pań Joli Gardziej i Beaty Kowalskiej poznały wszystkie ciekawe miejsca w bibliotece, księgozbiór, zasady panujące w wypożyczalni a także dobrze się bawiły w zabawy związane z książkami. Przygotowaniem zabaw i oprawą pasowania zajęły się stażystki przebrane za panią Wiosnę i Chochlika książkowego. Na zakończenie dzieci zwiedziły Dom Kultury : świetlicę środowiskową, harcówkę, pracownię komputerową. Uhonorowaniem wizyty było wręczenie dzieciom dyplomów i słodkich upominków. Miejmy nadzieję, że cel został osiągnięty – dzieci poznały drogę do biblioteki i w razie chęci lub potrzeby trafią do niej.

{phocagallery view=category|categoryid=49|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.