„Marzenie ruszowskich strażaków”

0

W środę wczesnym rankiem  strażacy z OSP Ruszów przyjechali z Kielc nowym samochodem pożarniczym z napędem terenowym 4 x 4 na podwoziu MAN TGM 13.290.Jest to pojazd bardzo nowoczesny, wyposażony w silnik o mocy 290 KM z automatyczną skrzynią biegów a kabina,zabudowa pożarnicza, zbiornik na wodę i środek pianotwórczy w całości wykonane z aluminium oraz kompozytów.

Zgodnie z warunkami przetargu pojazd wyposażony został przez dostawcę w wyciągarkę elektryczną (8 ton), pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z lampami o mocy 2 x 1000 Watt oraz 4 latarki akumulatorowe wraz z ładowarkami natomiast całość wyposażenia pożarniczego, technicznego, pomocniczego, medycznego oraz armatura wodna, węże pożarnicze to dotychczasowe wyposażenie  pojazdów OSP Ruszów.
Ze środków własnych OSP oraz sponsorów dokupiono m.in. nowoczesną drabinę aluminiową, ostrzegawczą falę świetlną LED na tył pojazdu, sygnał pneumatyczny, siekiery, łomy, łopaty, siewnik do sorbentów, pachołki, skrzynki i inne drobne wyposażenie. Samochód wyposażony jest w sprzęt do podejmowania działań  ratowniczo – gaśniczych, ratownictwa technicznego – drogowego, udzielania pomocy przedlekarskiej, oznakowania, oświetlenia i zabezpieczenia miejsca prowadzonych działań.  

Podstawowe informacje o parametrach samochodu oraz zamontowanym wyposażeniu:

–    zbiornik na wodę o poj. 2500 litrów ( + 250 litrów na środek pianotwórczy)
–    dwuzakresowa autopompa (wysokie i niskie ciśnienie)
–    działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min
–    linia szybkiego natarcia (60 mb)
–    agregat prądotwórczy (2 KW), maszt pneumatyczny 2 x 1000 Watt oraz przenośny zestaw lamp 3 x 500 Watt ze statywem  
–   4 latarki akumulatorowe z ładowarkami samochodowymi w kabinie
–    wyciągarka elektryczna o uciągu 8 ton
–    drabinę aluminiową z podporami  o wysokości 8 metrów
–    4 aparaty powietrzne zamontowane bezpośrednio w oparciach siedzeń (kabina)
–    sprzęt łączności radiowej (radiotelefon samochodowy i 2 radiotelefony przenośne)
–    średni zestaw do ratownictwa technicznego (pompa spalinowa, nożyce, rozpierak)
–    zestaw do ratownictwa medycznego (deska ortopedyczna, zestaw szyn do złamań, torba PSP R 1 z butlą do tlenoterapii.)
–    dwie lekkie przenośne motopompy ( jedna szlamowa)
–    zestaw do oznakowania i zabezpieczenia terenu prowadzonych działań
–    zestaw sprzętu burzącego tj. łomy, siekiery, kilof itp.
–    sorbent i sprzęt do neutralizacji plam substancji ropopochodnych
–    armatura wodna i pianowa
–    sprzęt pomocniczy, linki, wodery itp.
–    pilarka spalinowa do drewna
–    spalinowa przecinarka do stali / betonu

Koszt zakupu samochodu pożarniczego wyniósł 766 650 złotych (330 tys. zł – Gmina i Miasto Węgliniec, 200 tys. Starostwo Powiatowe Zgorzelec, 150 tys. ZG ZOSPRP Warszawa, 80 ,0 tys.Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, 6,65 tys. – środki własne OSP Ruszów.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruszowie pragnie  podziękować Pani Barbarze Drozd – Przewodniczącej RM oraz wszystkim radnym za uchwalenie w budżecie na rok 2010 środków finansowych na zakup nowego samochodu pożarniczego dla OSP Ruszów, pracownikom UGiM w Węglińcu Pani Agacie Adamczyk i Barbarze Czapiewskiej za sprawne i profesjonalne przeprowadzenie procedury przetargowej oraz  Panu Burmistrzowi Andrzejowi Kutrowskiemu i Sekretarzowi Stanisławowi Mikołajczykowi za zaangażowanie w zdobycie zewnętrznych środków finansowych.

Gorące podziękowania kierujemy również do strażaków z OSP Czerwona Woda, którzy poświęcili swój czas oraz użyczyli nam swojego samochodu tj. Fiata Ducato do transportu wyposażenia i naszych strażaków do Kielc. Nowy samochód MAN – GBA 2,5/20 o godzinie 18,00 w dniu 22.10.2010 r. został wprowadzony do podziału bojowego jednostki OSP Ruszów i służy naszym mieszkańcom. Przewidywany termin „ symbolicznego” przekazania kluczyków to 06 listopada 2010 r.
{phocagallery view=category|categoryid=145|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.