Rady: Zalane piwnice

0

W ostatnim okresie na terenie naszej miejscowości wystąpiły liczne podtopienia piwnic budynków mieszkalnych wodami gruntowymi. Jedni wypompowują wodę na własną rękę inni czekają na strażaków. Jednak w obydwu przypadkach obowiązują określone zasady, związane z prawem fizyki, a ich naruszenie może doprowadzić do katastrofy. Najważniejsza z nich to, niedopuszczenie do uszkodzenia konstrukcji budynku oraz pęknięcia ścian. Różnica poziomów wody między wodą na zewnątrz i wewnątrz piwnicy doprowadza do ponownego i bardzo szybkiego zalania piwnicy . Dodatkowo napływająca woda z zewnątrz wypłukuje grunt spod fundamentu, powoduje nieprzewidziane ruchy gruntu, co w rezultacie narusza jego stabilność i może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

1Należy pamiętać, iż wypompowując wodę z posadzki piwnicy czy wykonanej w niej studzienki (tzw. depresji) kierujemy wszystkie cieki wodne z okolicy pod nasz budynek, ponieważ woda podąża tam , gdzie ma odbiór. Dobrze jest sprawdzić poziom wody gruntowej na zewnątrz, najlepiej w pobliskiej studni – jeżeli jest wyżej niż w piwnicy (lub na równi), wody nie należy wypompowywać, bo za kilka chwil będzie jej tyle samo lub więcej.

2Druga rada to taka, aby wypompowywaną wodę kierować bezpośrednio do działającej studzienki kanalizacyjnej lub do pobliskiego rowu. W innym przypadku (np. woda wylana na podwórko) powróci do piwnicy, a nasze działania będą bezcelowe.

3Trzecia zasada równie ważna, to odłączyć prąd w piwnicy za pomocą bezpiecznika strefowego a w przypadku jego braku w całym budynku. Pamiętajmy, że woda jest idealnym przewodnikiem prądu i łatwo jest wtedy o nieszczęście.

Nasze rady – to proszę zaufać strażakom – jeżeli mówią, że jeszcze nie czas, to tak jest. Oni nie robią tego pierwszy raz i nikogo nie zamierzają pozostawić bez pomocy, ale mówiąc najprościej wypompowywanie wody nie ma sensu dopóki dokoła nie opadną wody gruntowe i będzie sucho.

Pragnę wszystkim przypomnieć, iż strażacy – ochotnicy są dysponowani za pośrednictwem Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu – bezpłatny telefon alarmowy to 998 lub za pośrednictwem pracowników UMiG w Węglińcu.

Prezes OSP Ruszów – Janusz Droś

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.