Nowy samochód w FFW Horka

0

Nabiera tempa międzynarodowa współpraca strażaków ochotników z OSP Ruszów i FFW Horka (Niemcy) przy realizacji wspólnego projektu z dofinansowaniem UE pn. „Bezgraniczna – transgraniczna specjalizacja straży pożarnych z Ruszowa i Horki w dziedzinach wypadków kolejowych i zwalczania pożarów lasów” . Na początku roku 2012 ruszowscy strażacy zakupili z dofinansowaniem UE lekki samochód ratowniczo gaśniczy z napędem terenowym Toyota Hilux, odzież i wyposażenie ochronne strażaka , przenośną motopompę a niemieccy partnerzy w grudniu 2012 odebrali swój samochód pożarniczy tj. Ford Transit z wyposażeniem. Oficjalne przekazanie kluczyków i włączenie nowego samochodu do podziału bojowego nastąpiło 16 lutego br. w Horce. W uroczystościach uczestniczyła ośmioosobowa delegacja strażaków z OSP Ruszów na czele z Prezesem J. Drosiem oraz Burmistrz GiM Węgliniec Andrzej Kutrowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Błauciak.

Nowy pojazd wyposażony jest w specjalny, składany „wózek” do transportu bezpośrednio po szynach kolejowych sprzętu ratowniczego i osób poszkodowanych podczas katastrof-wypadków kolejowych który również po odpowiednim ustawieniu i dołożeniu elementów służy jako podest roboczy, pomocny przy ewakuacji osób z wagonów, lokomotywy czy prowadzeniu działań ratowniczych – nie tylko na terenach kolejowych. W roku ubiegłym ruszowscy strażacy w ramach wspólnych ćwiczeń szkoleniowych zapoznali się niemieckim taborem kolejowym na stacji w Görlitz oraz uczestniczyli w szkoleniu w zakresie sposobu oznakowania i transportu materiałów niebezpiecznych przewożonych w cysternach kolejowych a niemieccy ochotnicy w Ruszowie zapoznali się z systemem ochrony przeciwpożarowej w lasach na terenie Nadleśnictwa Ruszów.

W roku bieżącym zaplanowane są szkolenia w zakresie przewozów materiałów niebezpiecznych (PKP CARGO – Stacja Węgliniec) oraz dwukrotnie ćwiczenia praktyczne w zakresie gaszenia pożarów lasu po stronie polskiej jak również niemieckiej. 

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia

http://goo.gl/SsUTT

 

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.