„Zaprzyjaźnij się z kulturą” – wspomnienie wycieczki

0

W ostatnią środę października część uczniów klas II i III wyruszyło  na kolejne spotkanie z „Kulturą Dostępną”.

Tym razem wybraliśmy się do Wrocławia na przedstawienie teatralne „Dzieci z Bullerbyn”- adaptację powieści Astrid Lindgren, która od pół wieku wygrywa w cuglach wszystkie plebiscyty na ukochaną książkę dzieciństwa. Historia o dzieciach z małej szwedzkiej osady trafiła na deski Teatru Polskiego dzięki adaptacji Anny Ilczuk. Zabawny sposób przedstawienia przygód młodych mieszkańców Bullerbyn sprawił, że dzieci z ogromnym zaangażowaniem i zachwytem obejrzały przedstawienie.

Po spektaklu uczestnicy  wycieczki stanęli przed nie lada wyzwaniem, bowiem musieli pieszo przejść 1,5 kilometrowy odcinek trasy, co dla niektórych nie było zbyt łatwe. Celem spaceru było Muzeum Poczty i Telekomunikacji, które jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Tam panie przewodniczki podzieliły grupę na dwie części i dzieci udały się na oglądanie zbiorów. Dzieci zapoznały z najciekawszymi eksponatami w muzeum oraz historią przesyłania informacji od najdawniejszych czasów do dziś, obejrzały modele aparatów telefonicznych- od tych na korbkę, z okrągłą tarczą, po prawie współczesne. Największą atrakcją w zbiorach muzeum na pewno okazał się dyliżans pocztowy, którego parametry i wygląd bardzo zwiedzających zaskoczyły.

Zbiory muzeum i opowieści pań przewodniczek dla naszych młodych zwiedzających brzmiały jak historie o dinozaurach. W tym miejscu dokładnie widać, jak bardzo zmienił się świat komunikacji w ostatnich dziesięciu latach- dla dzisiejszych 10-12-latków dawne sposoby porozumiewania  są dziwne i tajemnicze.

Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji projektu „Zaprzyjaźnij się z kulturą” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dla niektórych z uczestników była to okazja, by po raz pierwszy obejrzeć zbiory muzealne, czy też  zasiąść w fotelach teatralnych.

Źródło: MGOK Węgliniec

 

Share.

About Author