Jak odpowiednio przygotować się do obrony pracy dyplomowej?

0

Obrona pracy licencjackiej lub też magisterskiej wymaga dużego zaangażowania i włożenia w to wiele pracy. Dlatego też konieczne jest zaplanowanie działania na poszczególnych etapach.

Skoncentruj się na samej pracy dyplomowej

Zarówno praca licencjacka, jak i magisterska posiada swoje odrębne wymagania, których trzeba przestrzegać. Dlatego poświęć kilka tygodniu lub nawet miesięcy na wybranie tematu pracy, promotora i napisanie jej zgodnie z wymogami. Dlatego też nie ma co zostawiać pisanie na ostatnią chwilę, gdyż spotęguje to stres podczas samej obrony, a do tego może sprawić, iż nie zostaniemy dopuszczeni do obrony lub nie zaliczymy jej.

Zleć wcześniej, zamiast pisać

Jeśli pracujesz i studiujesz jednocześnie lub po prostu nie masz czasu na pisanie pracy dyplomowej, możesz znaleźć profesjonalną firmę, która Ci w tym pomoże. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj firma edutalent.pl. Oprócz terminowości, znajomości zasad związanych z pisaniem prac dyplomowych, możesz liczyć też na ceny dostosowane do kieszeni studentów.

Kiedy do obrony pracy pozostał już tylko miesiąc

Aby przystąpić do obrony, musisz oddać pracę licencjacką lub magisterską. Jednak obrona to nie tylko praca dyplomowa. Najpóźniej miesiąc przed obroną musisz otrzymać pytania, z których wylosujesz 2-3 i będziesz na nie odpowiadać. Dlatego w tym okresie powinieneś poświęcić wiele czasu na zapoznanie się z nimi i w razie potrzeby poszukanie w podręcznikach, notatkach, czy w Internecie prawidłowych odpowiedzi.

Obrona za dwa tygodnie — co teraz trzeba zrobić?

Kiedy pytania na obronę są już opanowane, czas znaleźć chwilkę na ponowne zajrzenie do swojej pracy dyplomowej. Dwa tygodnie przed obroną to idealny moment, aby przeczytać ją ponownie. Tym razem spróbuj zapamiętać kilka szczególnie istotnych kwestii. Poćwicz przedstawianie problematyki związanej z pracą dyplomową przed większą liczbą osób.

Najważniejsze elementy pracy dyplomowej, które musisz znać

  • wnioski z badań,
  • problematyka,
  • hipotezy,
  • literatura i jej przydatność podczas pisania pracy dyplomowej.

Tydzień do obrony

Kiedy data obrony zbliża się nieuchronnie, warto zwrócić uwagę na kilka detali. Zorientuj się, kto będzie Twoim recenzentem. Popytaj znajomych, czy mieli do czynienia z tą osobą i na co szczególnie musisz zwrócić uwagę.

Później pozostanie zwrócenie uwagi na inne kwestie. Oprócz wiedzy i dobrego przygotowania ważne jest też to, jak się prezentujesz podczas obrony. Dlatego zwróć uwagę na swój strój, higienę oraz nienaganną wymowę i słownictwo. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni zdecydować się na taki strój, który będzie zgodny z dress code’em.

Strój na obronę

  • Kobiety — najlepszym rozwiązaniem będzie ołówkowa lub trapezowa spódnica i biała, koszulowa bluzka lub ewentualnie spodnie. Zalecany kolor dolnej części garderoby to czerń lub granat. Nie może zabraknąć też cielistych rajstop.
  • Mężczyźni — wystarczy wybrać klasyczny garnitur z jasną koszulą, krawatem, ciemnymi skarpetkami oraz skórzanymi butami.
Share.

About Author