Nowa wieża strażacka przy OSP Ruszów

0

Dzięki staraniom strażaków z OSP Ruszów przy wsparciu gminnych władz samorządowych w ubiegłym tygodniu   pozytywnie zweryfikowano w Dreźnie złożony w lutym br. wniosek   o dofinansowanie zadania pn. ,,Wieża strażacka przy OSP Ruszów” z dofinansowaniem środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy INTERREG POLSKA – SAKSONIA 2014-2020.

Jeszcze w tym roku przy remizie OSP Ruszów powstanie bardzo nowoczesny obiekt. Będzie to specjalistyczna wieża strażacka, która służyć będzie głównie  do grawitacyjnego suszenia węży, linek asekuracyjnych oraz ubrań bojowych.

Dodatkowo na wieży zostaną zainstalowane dwa podesty do ćwiczeń, czujniki monitorujące zanieczyszczenie i czystość powietrza jak również  czujniki meteorologiczne z pomiarem prędkości wiatru włącznie, antena do radiotelefonu strażackiego. Zainstalowana zostanie również bardzo nowoczesna elektroniczna syrena alarmowa z możliwością przekazywania komunikatów głosowych.

Wysokość konstrukcji wieży to 24,3 metra plus 4,2 m iglica odgromowa. Z uwagi na lokalizację wieży strażackiej przy Drodze Wojewódzkiej Nr 296 rozważany jest przez policję montaż elektronicznego systemu radarowego do odcinkowego pomiaru prędkości na ul. Żagańskiej w Ruszowie.

Po modernizacji remizy w 2006 r. oraz zakupie samochodu pożarniczego Toyota Hilux i sprzętu w roku  2012 to już trzeci projekt ruszowskich strażaków realizowany z dofinansowaniem środków UE (85% kosztów inwestycji) . Po wyłonieniu wykonawcy oraz uzyskaniu stosownych pozwoleń na budowę rozpoczęcie prac montażowych przewiduje się   w miesiącu  sierpniu 2019 r.

Share.

About Author