Fotele pielęgnacyjne, czyli praktyczna pomoc w codziennym życiu osób starszych i niepełnosprawnych

0

Na rynku znajdziemy szereg produktów pomagających masowo niepełnosprawnym oraz seniorom w codziennym funkcjonowaniu. Sprzęt ten ma na celu ułatwienie im życia, a w praktyce łatwiejsze poruszanie się w przestrzeni domowej, co także wydatnie pomaga również opiekunom osób niepełnosprawnych. Na czym polega charakterystyka foteli pielęgnacyjnych i czy można zdobyć na nie dofinansowanie z PFRON?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie są cechy i sposób działania foteli pielęgnacyjnych
  • czy można zdobyć dofinansowanie na fotele i łóżka pielęgnacyjne dla osób starszych oraz niepełnosprawnych

Fotele pielęgnacyjne oraz łóżka pielęgnacyjne to tylko część bogatej oferty sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych. To nowoczesny sprzęt, który sprawdzi się zarówno w mieszkaniach prywatnych jak i domach seniora czy domach opieki dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Jest dostosowany do bardzo specyficznych potrzeb tych osób.

Fotele pielęgnacyjne – najważniejsze cechy tych sprzętów rehabilitacyjnych, posiadających wspólną regulację pochylenia siedziska i zmienny kąt nachylenia oparcia

Fotele pielęgnacyjne oraz łóżka pielęgnacyjne to wysoko wyspecjalizowany sprzęt pomagający w codziennym funkcjonowaniu osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu sprzęt ten może być wykorzystywany w codziennym życiu. Osoby z nich korzystające poruszają się po domowym zaciszu, a także mają znacznie ułatwione utrzymywanie pielęgnacji oraz higieny osobistej. Fotele pielęgnacyjne i łóżka pielęgnacyjne mają szereg funkcji jak odpowiednie sterowanie, możliwość odchylenia oparcia w każdą ze stron tak, by pacjentowi było wygodnie. Dodatkowo posiadają one odpowiedni podnóżek oraz regulację wysokości. Jak już wspominaliśmy, mogą być stosowane w domach seniora czy w prywatnych domach, gdzie mieszkają osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Świetnie nadadzą się także do gabinetów lekarskich, gdzie także mogą być z powodzeniem wykorzystywane.

Istnieje kila rodzajów foteli pielęgnacyjnych. Standardowe fotele do pielęgnacji chorego (fotel rehabilitacyjny), fotel pielęgnacyjny dla seniora (fotel geriatryczny), fotele bariatryczne (fotele dla osób otyłych) i inne. Każdy fotel wyposażony jest w różne ulepszenia, co pozwala wygodnie siedzieć lub przebywać w pozycji leżącej osobom o różnym typie dysfunkcji. Pozwalają one zmienić pozycję oparcia tak, by z pozycji siedzącej łatwo przejść do pozycji leżącej. Mają możliwość podparcia łydek i wyposażenie dodatkowe pozwalające np. na indywidualną regulację płyty podnóżka.

Fotele pielęgnacyjne wykonane są z materiałów, które umożliwiają ich łatwe czyszczenie, tak by zachować ich higieniczny charakter. Do wyboru mamy szereg modeli o różnym stopniu zaawansowania, które możemy dopasować do specyficznych potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością. Komfort w fotelu-wózku zapewniają boczne zabezpieczenia i pas bezpieczeństwa.

Fotel pielęgnacyjny, a dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Jeśli chodzi o kwotę dofinansowania na fotel rehabilitacyjny, to podobnie jak w przypadku innego sprzętu rehabilitacyjnego możemy starać się o uzyskanie wsparcia finansowego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jedynym wymaganiem poza złożeniem odpowiednich wniosków jest spełnienie kryteriów dochodowych dla osoby starającej się o dofinansowanie. Możemy uzyskać nawet do 95% dofinansowania kwoty na zakup fotela pielęgnacyjnego dla osoby starszej bądź osoby niepełnosprawnej. Musimy jedynie wykazać, że taka pomoc jest nam niezbędna, by ułatwić lepsze funkcjonowanie osoby potrzebującej w prywatnym zaciszu.

Share.

About Author