„Jagodowe lato„ czas rozrywki i zabawy

0
Szef Jagodowego Lata na scenie

Sobota tegorocznego „Jagodowego Lata” była dniem relaksu . Nie odbywały się żadne konkurencje sportowe. Tegoroczną IV edycję „Jagodowego lata” wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Węglińcu Barbarą Drozd oraz jej zastępcą Czesławem Kołodziejczakiem, otworzył Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego sołtys Ruszowa Leszek Hawrot. Po części oficjalnej wystąpił kabaret „Grosik” z Nowogrodźca, który na przemian z zespołem ludowym „Żarki” z Żarek bawił gości przez trzy godziny. Po nich nastąpił czas dla młodzieży , grały grupy; Dr Fleischman z Pieńska i „ Paihivo” ze Zgorzelca. Kiedy już się ściemniło z bardzo ładnym pokazem ognia wystąpiła dziewczęca grupa „Ignis” z Pieńska. Aby tradycji stało się zadość, po wszystkich występach odbyła się zabawa taneczna, a do tańca grała kapela „Aby do rana” z Żar.

Pierwszą konkurencja niedzielnej części imprezy był konkurs zbierania jagód rękami. Pan Jarosław Domagała zabrał 6 osób / tyle się zgłosiło/ i wywiózł ich do lasu gdzie po wskazaniu im terenu przez trzy godziny zbierali jagody. W tej konkurencji po raz drugi najlepszą okazała się Pani Danuta Kozłowska z Węglińca / zebrała 1,90 kg jagód/, drugie miejsce zajęła Pani Kazimiera Wasyluk /zebrała 1,83 kg jagód a trzecią lokatę zajął Pan Zbigniew Jabłoński / zebrał 1,49 kg jagód/ . W kategorii młodzieżowej wyróżniono Karolinę Wereta / zabrała 1,17 kg jagód/. Wszystkie nagrody w tej konkurencji ufundował Starosta Powiatu Zgorzeleckiego.

Kiedy w lesie zbierano jagody , na specjalnie wygrodzonym placu odbywały się widowiskowe konkursy skoków na koniach przez przeszkody. Odbyły się dwa konkursy : konkurs skoków przez przeszkody dla amatorów oraz otwarty konkurs skoków o nagrodę Nadleśniczego Nadleśnictwa Ruszów / kompletne siodło /. Do obydwu konkursów zgłosiło się po sześciu jeźdźców . W konkursie amatorów pierwsze miejsce zajął Rafał Mazur na koniu Broszura przed Alicją Szyc na koniu Wanessa. Trzecią lokatę zajęła Barbara Okunowicz na koniu Broszura. W konkursie otwartym kolejność miejsc rozstrzygnięto poprzez dogrywki. Zwycięzca została Katarzyna Rucińska na koniu Merkury, drugie miejsce zajęła Agata Tymczyszyn na koniu Arnold a trzeci był Rafał Mazur na koniu Broszura.

W konkursie otwartym wszystkie nagrody ufundowało Nadleśnictwo Ruszów. Słowa podziękowania należą się Państwu Janowi i Natalii Surkont-Bodzianny za przygotowanie i przeprowadzenie tych widowiskowych konkursów.

Najmłodszymi uczestnikami imprezy czyli dziećmi zaopiekowała się Pani Małgorzata Spalik-Jurczak, która wraz z asystentkami przygotowała dla dzieciaków mnóstwo konkursów, obdzielając ich słodyczami. Równolegle obok sceny odbywał się turniej siatkówki. Zgłosiły się trzy zespoły: „Apery” , „Piraci” i „Kuzynki” .Rozgrywki sprawnie przeprowadził kolega Robert Grzelakowski .Tegorocznym zwycięzcą turnieju została drużyna o nazwie „Apery” , drugie miejsce zajęli „Piraci” a na trzecim miejscu uplasowały się „Kuzynki” dzielnie dowodzone przez Panią Lillę Ławniczak , na co dzień dyrektor Szkoły Podstawowej w Ruszowie.

Popołudniu na scenie wystąpili artyści z „Biesiadą Śląską” bawiąc publiczność i dzieci . Przerwę w swoim występie zrobili tylko na czas konkursu rzeźby piłą spalinową w kłodzie drewna, gdyż praca pił spalinowych zagłuszyłaby ich całkowicie. W konkursie wystartowało trzech pilarzy a kibicowali im prawie wszystkich którzy byli w tym czasie na imprezie. Konkurencję wygrał Jerzy Peroński a dwa równorzędne miejsca zajęli Mieczysław Masina i Sebastian Herczakowski.

Odbył się również konkurs wspinania na pal o nagrodę niespodziankę ufundowaną przez sołtysa Leszka Hawrota. Wygrał Dawid Sołtys ,który wspiął się na pal w 4,5 sekundy. Drugie miejsce zajął Rafał Kurdziel a trzeci był Wojciech Makowski. Do konkursu toczenia opony na czas zgłosiły się trzy pary. Wygrali tą konkurencję Łukasz i Adam Ludkiewicz przed Łukaszem Tyrakowskim i Rafałem Górniakiem. Trzecia para to Łukasz Nowak i Łukasz Pitura.

Również bardzo widowiskowa konkurencja rzutu broną i ciężarkiem 17,5 kg zgromadziła 20 uczestników. Do rzutu używana jest mała brona rolnicza oraz ciężarek. Rzuty wykonuje się z półobrotu i sumuje się odległości uzyskane z rzutu broną i ciężarkiem.

Pierwsze miejsce po dogrywce zajął Adam Nestorowski –suma rzutów 20,75 m,

drugi był Roman Kaszyński ,uzyskał również 20,75 m , trzecie miejsce zajął Hubert Kaniowski -20,14 m , czwarte miejsce zajął Paweł Brac 20,04 m .Na piątym również nagradzanym miejscu uplasował się Wacław Zapart , który rzucił na 19,30 m.

Gwiazdą wieczoru Jagodowego Lata był zespól „ Bracia” , który zagrał mocnego rocka a po występie liderzy zespołu byli dostępni dla każdego kto chciał dostać autograf lub zrobić sobie zdjęcie.

Należy dodać, że przez cały czas trwania imprezy była piękna słoneczna pogoda a chwilę po zakończeniu koncertu rozpadało się , zmuszając organizatorów do wcześniejszego odpalenia sztucznych ogni ,zapobiegając ich zalaniu.

Duża ilość różnorodnych nagród za udział w konkursach ,wyposażenie kawiarenki to zasługa sponsorów tegorocznego „Jagodowego Lata”. Byli nimi: Gmina Węgliniec, Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, EnergiaPro Koncern Energetyczny, Nadleśnictwo Ruszów, Bank Spółdzielczy w Iłowej, Przedsiębiorstwo „HDM” w Ruszowie , Przedsiębiorstwo „Stolbud” w Ruszowie , Przedsiębiorstwo „Agrobud” w Ruszowie , Gminna Spółdzielnia w Węglińcu, Zakład Usług Komunalnych Komunalnych Węglińcu, Zakład Energetyki PKP w Węglińcu, Przetwórstwo Mięsne Irena Bieganowska w Ruszowie, Przedsiębiorstwo „Ziołopex” w Wykrotach , sklep „ABC” Elżbiety Wajda w Węglińcu, Apteka „Pod Słońcem” w Węglińcu, Firma „Edi” Edwarda Stasiaka z Ruszowa, sklep Pani Kamili Czajkowskiej w Ruszowie, sklep Pana Krzysztofa Ogórka w Ruszowie, sklep „ABC” Teresy Musiał, sklep „Nemo” Arkadiusza Biedaka w Węglińcu, Przedsiębiorstwo „Patpol” Zbigniewa Łukasika w Ruszowie, Ferma Drobiu Ireny i Eugeniusza Górniak w Ruszowie, Zakład Usług Leśnych Jerzego Perońskiego w Ruszowie , Zakład Usług Leśnych Mieczysława Masiny w Ruszowie Przedsiębiorstwo „Heban” Wawrzyńca Główki w Ruszowie, PHU „Łukasz” Wojciecha Świderskiego w Ruszowie, Gospodarstwo Agroturystyczne „U Jasieńka” Jana Bodziannego w Kościelnej Wsi,

Opiekę medyczną zapewnił nam ratownik medyczny Grzegorz Olszak,wyżywienie dla organizatorów i wolontariatu przygotowała Pani Irena Stasiak wraz z synami Piotrem i Andrzejem. Noclegi dla obsługi sceny zapewnili strażacy z OSP w Węglińcu. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali policjanci z Komisariatu w Pieńsku wspólnie z funkcjonariuszami ze Straż Granicznej. Nad sprawnym działaniem urządzeń elektrycznych czuwał Adam Lenc. Dodatkowo oprócz sponsorowania nagród samochód ciężarowy do dyspozycji organizatorów oddelegował Waldemar Łukianowicz ,dyrektor Zarządu PW „Agrobud” w Ruszowie. Ponadto przy organizacji imprezy pomagali : Dolnośląska Służba Dróg i Kolei- rejon w Ruszowie , Pan Kazimierz Rabski, sąsiedzi placu na którym odbywała się impreza –Stanisław Gardziej, Józefa Wrona, Jarosław Domagała, Sylwia Papież, Karol Rabski, Jan Rabski, Mirosław Rabski.

Należy podkreślić bardzo duży wkład pracy w przygotowanie i przebieg imprezy przez młodzież w osobach ; Natalia Grzesiak, Łukasz Tyrakowski, Rafał Górniak, Bartłomiej Stelwach, Michał Dwornicki. Kawiarenkę obsługiwały : Katarzyna Perońska, Małgorzata Kubiszewska, Monika Czajkowska, Paulina Skrzypek.

Komitet Organizacyjny IV Edycji „Jagodowego lata” tworzyli; Leszek Hawrot, Jadwiga Kuternozińska, Anna Jagiełło, Remigiusz Domagała, Stanisław Papież, Izabela Domagała-Uśpieńska, Mariusz Mól. Wszystkim należą się słowa uznania i gorące podziękowanie za trud w przygotowanie imprezy.

{phocagallery view=category|categoryid=9|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.