Pojadą na Ukrainę

0

Wakacje to czas realizacji dwóch projektów ze Szkołą Ogólnooświatową w Jezierzanach na Ukrainie. Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie wysłało w lutym 2010 r.

dwa wnioski do Narodowego Centrum Kultury w Warszawie w ramach V edycji Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Polsko- Ukraińska Wymiana Młodzieży” na realizację projektów ze Szkołą Ogólnooświatową w Jezierzanach na Ukrainie i otrzymało dofinansowanie w wysokości 44 740 zł.

 

Obydwa projekty realizowane będą w dniach od 27 lipca do 5 sierpnia 2010 r. Jeden z nich „Skarby przyrodnicze i architektoniczne w Centrum Borów Dolnośląskich” realizowany będzie w Polsce i obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz podróże wraz ze wstępami po Dolnym Śląsku dla 40 uczestników ( w tym 20 uczniów Gimnazjum w Ruszowie). Razem z Ukraińskimi partnerami będziemy poznawać i dokumentować osobliwości przyrody oraz dziedzictwo kulturowe naszego regionu, województwa, powiatu i gminy. Uczestnicy projektu odwiedzą: Wrocław, Karpacz, Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Zieloną Górę, Ochlę, Dżonów, Żagań, Żary oraz Zgorzelec i Goerlitz. Ponadto dokładnie poznają zakątki naszej gminy, a w szczególności tereny Ruszowa i okolic. Uczestnicy będą nie tylko ciężko pracować, ale w czasie ich pobytu zaplanowaliśmy dla nich sporo rozrywek, m. in. wyjazdy na basen do Polkowic i Żar, dyskoteki, mecze sportowe oraz karaoke.

Drugi projekt „Krajobraz i historia obojga narodów” będzie realizowany w tym samym czasie na Ukrainie i weźmie w nim udział 20 uczniów z Gimnazjum w Ruszowie. W ramach projektu będą mieć zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz podróż wraz ze wstępami po Południowo- Zachodniej Ukrainie (szczególnie Podolu). Z naszymi dziećmi podróżować będą również uczniowie ze Szkoły w Jezierzanach. Pojadą do Kamienia Podolskiego, Chocimia, Zbaraża, Buczacza, Jazłowca, Okopów św. Trójcy oraz Lwowa. Część czasu ich pobytu przeznaczona jest na poznanie historii miejscowości Jezierzany ( m.in. ruiny synagogi, cmentarz żydowski, cmentarz polsko- ukraiński, tartak, dworzec kolejowy, kościół ewangelicki i cerkiew). Nasi uczniowie złożą również hołd wszystkim Polakom pomordowanym przez banderowców, składając symboliczną wiązankę kwiatów na ich grobach. Uczniowie odwiedzą także miejsca ukraińskiej kultury religijnej (Zarwanica i Poczajów). Zaplanowaliśmy również dla nich wiele atrakcji i rozrywek, m.in.: kąpiel przy wodospadach w Czerwonogrodzie, rozgrywki sportowe, dyskoteki i ogniska. Mimo, że wszystkie zaplanowane miejsca wiążą się przeważnie z kulturą polską (ale także i ukraińską), dla nas najważniejszym jest Lwów i Cmentarz Obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich.

Należy zaznaczyć, że od nadania imienia naszemu gimnazjum ( 2003 r.), będzie to już dziewiąta wymiana naszej młodzieży z Ukrainą i poznawanie dorobku kulturowego naszych przodków. Warunkiem otrzymania dofinansowania było zaplanowanie (w porozumieniu z partnerami ukraińskimi) obowiązkowych komponentów, tj. „Historia lokalna”, Kultura regionu” oraz „Poznajemy język sąsiada”. Okres wakacyjny to czas odpoczynku dla uczniów i nauczycieli, jednak wyrwanie z 10 dni jest niczym w porównaniu z korzyściami wychowawczymi, a zwłaszcza patriotycznymi. Powrót do kraju lat dziecinnych naszych dziadków, poznawanie „korzeni” daje stabilizację i sens życia naszym najmłodszym. Uczy zrozumienia losów świata- bo jako żywi świadkowie historii przeżyją i zrozumieją sytuację nie tylko swojego narodu, ale także niemieckiego i ukraińskiego. Zrozumienie daje możliwość wybaczania, które jest podstawą budowania czegoś nowego, ale opartego na tradycji. Aby zrealizować obydwa projekty, nieodzowne jest również wsparcie finansowe gminy, o które nasze gimnazjum będzie się ubiegać w najbliższym czasie.

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.